A practical implementation for big data mining and sentiment analysis
Büyük veri madenciliği ve duygu analizi uygulaması
  1. Tez No: 791986
  2. Yazar: CEREN ASILKEFELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM DEMİRKOL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son yıllarda bloglarda, sosyal medya sitelerinde ve inceleme odaklı web sitelerinde farklı ürün ve hizmetlerle ilgili çeşitli deneyim ve fikirlerin paylaşılmasına olan ilgide büyük bir artış olmuştur. Belirli bir ürün veya hizmetle ilgili satın alma kararı vermeden önce, önceki kullanıcıların geri bildirimlerini okuyup dikkate alan potansiyel müşteriler, bu sitelerden elde edilen müşteri yorumlarından yararlanabilir. Ek olarak şirketler, müşterilerin ürünlerinden veya hizmetlerinden ne kadar memnun olduklarını ölçmek için çevrimiçi müşteri incelemelerini kullanabilir ve ardından bu verileri müşteri ilişkileri yönetimi yazılımına dahil edebilir. Bu tezde, belirli bir ürün veya hizmetle ilgili müşteri memnuniyet düzeyini ölçmek, değerlendirmek ve potansiyel müşterilerin bu değerlendirmeye göre ürünleri/hizmetleri sıralamasını sağlamak için bir karar destek aracı geliştirilmiştir. Bu araç şirketler ve potansiyel müşteriler tarafından kullanılabilir. Geliştirilen karar destek sisteminde temel olarak iki adım vardır. Çevrimiçi müşteri yorumları, öncelikle duygu analizi kullanılarak müşteri memnuniyet puanlarına dönüştürülür. Birinci aşamada elde edilen performans puanlarına göre alternatifler, ikinci aşamada çok kriterli karar verme (ÇKKV) metodolojisi kullanılarak derecelendirilir. Oluşturulan karar destek sistemi, Bulanık ELECTRE yaklaşımı kullanılarak duygu analizi sonuçlarına göre alternatif cep telefonlarının sıralandığı ve cep telefonu deneyimlerine ilişkin müşteri geri bildirimlerinin hedef tabanlı duygu analizi kullanılarak değerlendirildiği bir vaka çalışması üzerinde uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been a massive interest in sharing various experiences and opinions about different goods and services on blogs, social media sites, and review-focused websites. Potential customers who read and consider previous buyers' feedback before purchasing a particular good or service can benefit from the customer reviews obtained from those sites. Additionally, companies may use online customer reviews to gauge how satisfied customers are with their goods or services and then incorporate this data into customer relationship management software. In this thesis, a decision support tool is developed to measure and evaluate the level of customer satisfaction with a particular product or service and to enable potential customers to rank the products/services according to this evaluation. This tool can be used by companies and potential customers. There are primarily two steps in the decision support system. The online customer reviews are first turned into customer satisfaction scores using sentiment analysis. This study is twofold. According to the performance scores achieved in the first phase, the alternatives are rated using a multi-criteria decision-making (MCDM) methodology in the second phase. The created decision support system is implemented in a case study where alternative mobile phones are ranked by the sentiment analysis results using the Fuzzy ELECTRE approach. Customer feedback regarding their experiences with mobile phones is assessed using aspect-based sentiment analysis.