Metil alkol zehirlenmelerinin incelenmesi ve mortaliteye etki eden faktörlerin belirlenmesi
Review of METHYL alcohol intoxication and determination of factors affecting mortality
- Tez No: 791992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Metanol zehirlenmesi ile acil servise başvuran hastaların demografik verilerini, laboratuvar bulgularını, uygulanan tedavileri ve klinik sonlanımlarını incelemeyi amaçladık. Çalışmada ikincil olarak hemodiyaliz ihtiyacını ve mortaliteyi öngörmedeki değişkenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Bu çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Acil Servisi'ne 1 Ocak 2010 ile 15 Kasım 2022 tarihleri arasında metanol zehirlenmesi ile başvuran 18 yaş ve üzeri 64 hastanın dahil edildiği retrospektif kesitsel bir çalışmadır. Çalışmamızda dahil edilen hastaların demografik verileri, vital bulguları, laboratuvar parametreleri, etkilenen uç organ durumları, klinik sonlanım durumları ve uygulanan tedaviler incelenmiştir. Bulgular: Çalışmada yer alan hastaların yaş ortalaması 47,7±12,0 yıl idi. Hastaların 59'u (%92,2) erkekti ve 35'i (%40,6) ev yapımı alkol almıştı. En sık başvuru şikayeti %39,1 (n=25) oranı ile görme bozukluğu olarak saptandı. Hastaların 52'sine etanol tedavisi, 50'sine antidot tedavisiyle birlikte hemodiyaliz tedavisi, 49'una diğer tedavilere ek olarak bikarbonat ve 23'üne diğer tedavilere ek olarak steroid tedavisi verildiği tespit edildi. Uç organ etkilenimlerine göre en çok etkilenen sistemin santral sinir sistemi olduğu bulundu (n=29, %45,3). 30 günlük ölüm oranı %29,7 (n=19) olarak saptandı. Yaşayan ve ölen hasta gruplarının laboratuvar sonuçları karşılaştırıldığında sodyum, potasyum, kreatinin, pH, bikarbonat, baz eksisi, laktat, anyon açığı ve osmolarite değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı idi. ROC analizi sonuçlarına göre mortaliteyi belirlemede pH, laktat, anyon açığı, bikarbonat, baz eksisi değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı değişkenler olduğu belirlendi. Ayrıca bu değişkenlerin hemodiyaliz ihtiyacını belirlemedeki etkinlikleri değerlendirildiğinde pH, bikarbonat ve anyon açığı parametrelerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edildi. Sonuç: Metanol zehirlenmesi ciddi mortalite ve morbidite nedeni olan bir durumdur. Hastalarda pH, laktat, bikarbonat, baz eksisi ve anyon açığı mortaliteyi öngörmede değerlendirilebilecek parametrelerdir. Yine hastalarda hemodiyaliz tedavisi ihtiyacını belirlemede pH, bikarbonat ve anyon açığı değerlendirilebilecek parametrelerdir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the demographic data, laboratory findings, treatment modalities and clinical outcomes of patients evaluated in the emergency department with methanol intoxication. Secondarily, we aimed to determine the variables predicting the need for hemodialysis and mortality. Patients and Methods: Sixty-four patients aged 18 years and older who were admitted to Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Adult Emergency Department with the suspicion of methanol intoxication between 1 January 2010 and 15 November 2022 enrolled to this retrospective cross-sectional study. Patients' demographic data, vital signs, laboratory parameters, end-organ injury status, clinical outcome and treatment modalities were analyzed. Results: The mean age of the study patients was 47.7±12.0 years. 59 (92.2%) of the patients were male, and 35 (40.6%) had consumed homemade alcohol. The most common presenting complaint was visual impairment with a rate of 39.1% (n=25). It was determined that 52 patients received ethanol treatment, 50 underwent hemodialysis treatment along with antidote therapy, 49 received bicarbonate treatment in conjunction with other therapies, and 23 received steroid treatment in combination with other therapies. According to end-organ effects, the central nervous system was found to be the most affected system (n=29, 45.3%). The 30-day mortality rate was 29.7% (n=19). When the laboratory results of the survived and dead patient groups were compared, sodium, potassium, creatinine, pH, bicarbonate, base deficit, lactate, anion gap, and osmolarity values were found to be statistically significant different. According to the results of ROC analysis, we found that blood gas pH, lactate, anion gap, bicarbonate, base deficit values were statistically significant variables in predicting mortality. In addition, when the effectiveness of these variables in determining the need for hemodialysis was evaluated, pH, bicarbonate and anion gap parameters were found to be statistically significant. Conclusion: In our study, we observed that patients with methanol poisoning have high mortality and morbidity. In patients, pH, lactate, bicarbonate, base deficit and anion gap are parameters that can be evaluated to predict mortality. Moreover, pH, bicarbonate and anion gap are parameters that can be evaluated to determine the need for hemodialysis treatment in patients.