Resilient distributed algorithms for solving linear algebraic equations in faulty networks
Doğrusal cebir denklemlerinin hatalı ağlarda çözümü için dirençli dağıtık algoritmalar
- Tez No: 791993
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Doğrusal cebir denklemlerini çok etmenli ağlar üzerinden dağıtık olarak çözmek için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Çoğu çalışma, tüm etmenlerin güvenilir olduğunu ve süreç boyunca komşulardan alınan tüm verilerin kullanıldığını kabul eder. Bununla birlikte, hatalı etmenlerin ağa sızmaları durumunda, hatalı olmayan etmenler arasındaki işbirliği de bozulmaktadır. Bu tezde, hatalı etmenlerin sayısı hakkında önceden bilgi sahibi olmadan, ağdaki tüm hatalı etmenlerin tespit edilmesi için algoritmalar geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bunun için, dört hata modeli sunulmuştur: rastgele-durum, sabit-durum, tek-yüzlü ve çift-yüzlü. Bu hata modellerinin özelliklerine göre hata tespit prosedürleri önerilmiştir. Öncelikle, her bir etmenin komşusundan yeterli çözüm verisini almasıyla, komşusunun denklem sistemini belirleyebildiği bir yöntem tanıtılmıştır. Bu yöntemden faydalanılarak, olay zamanları açısından mükemmel bir şekilde senkronize edilmiş etmenler için senkronize ayrık-zamanlı dağıtık bir hata tespit algoritması önerilmiştir. Öte yandan, farklı etmenlerin olay zaman dizilerinin her zaman senkronize olduğu varsayılamaz. Bu nedenle, etmenlerin eşzamansız olay zamanlarının etkisini analiz etmek için eşzamansız ayrık-zamanlı dağıtık bir hata tespit algoritması da önerilmiştir. Ayrıca, hata tespit algoritmamızın sürekli zamanlı sistemlerde uygula- nabilirliği de tartışılmıştır. Önerilen algoritmalar için karmaşıklık analizleri yapılmıştır. Teorik sonuçlar aynı zamanda sayısal örneklerle doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Various methods have been developed to solve linear algebraic equations distributively over multi-agent networks. Most studies consider that all agents are trustworthy and utilize all the received data from their neighbors throughout the process. Nevertheless, cooperation between non-faulty agents is disrupted if faulty agents intrude into the network. This thesis aims to develop algorithms to detect all faulty agents in the network without prior knowledge of the number of faulty agents. We study four fault models: random-state, fixed-state, single-faced, and double-faced and propose fault detection procedures according to the characteristics of these fault models. First, we introduce a method in which each agent can determine its neighbors' system of equations if it receives sufficient solution estimations from neighboring agents. By utilizing this method, we propose a synchronous discrete-time distributed detection algorithm for the perfectly synchronized agents in terms of their event times. On the other hand, the event time sequences of different agents are not always assumed to be synchronized. Therefore, we also propose an asynchronous discrete-time distributed fault detection algorithm to analyze the effect of the asynchronous event times of agents. Also, we discuss the applicability of our detection algorithm in continuous-time systems. Moreover, complexity analyses for the proposed algorithms are carried out. Theoretical results are also illustrated by numerical examples.