Karapara aklama ile mücadele
Fighting money laundering
- Tez No: 792025
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YARDIMCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Suç, insanlığın başlangıcından beri hemen her zaman varlığını sürdüren bir davranıştır. Suçun ortadan kaldırılması mümkün olmadığı için toplumlar bu suçlara karşı gerekli yasaları geliştirmiştir. Aslında bu hukuk dışı davranışlar, yasalarda“suç”kavramı olarak ifade edilmektedir. Sanayi devriminden sonraki dönemden itibaren dünya genelindeki suçların boyutları ve çeşitliliği oldukça artış göstermiştir. Bu suçların en tehlikelilerinden olan uyuşturucu da 20. Yüzyılda patlak vermiştir. İnsanlığa karşı işlenen bu suçlarla mücadele etmek için dünya genelinde önemli adımlar atılmıştır. Yasadışı olan her türlü suçlardan elde edilen para veya para yerine geçen evraklara karapara, bu para ve evrakların bir para biriminden başka ülke para birimiyle ya da farklı bir mal veya para benzeri kâğıtlarla değiştirme işlemine de karapara aklama denilmektedir. Karapara aklama deyiminin ünlü olmasını sağlayan süreç ise 1980 ve sonrasına dayanmaktadır. Bu dönemden sonra artan uyuşturucu faaliyetleri özellikle Güney Amerika'daki kokaini insan sağlığını büyük ölçüde etkilemesinden ardından ilgili yetkili kurum ve kuruluşların konuya daha yakından bakmasına neden oldu. Bu çalışmanın temel amacı karaparayı incelemektir. Karapara ve karaparanın aklanması kavramlarının tanımı, aklama yöntemleri, Kara para aklama üzerine akademik yayınlar, kitap, broşür, bildirim formları, Birleşmiş Milletler sözleşmeleri, Avrupa Birliği direktifleri, Avrupa konseyi düzenlemeleri, polis teşkilatlanmaları ve banka sektöründe alınmış olan tavsiyeler ve benzeri kurumların uluslararası belgeleri, diğer kuruluşların almış olduğu tavsiye ve tedbirleri, ülkemizin taraf olduğu ikili anlaşmalar ve karapara aklama ile mücadele kapsamında alınması gereken tedbirlerin neler olduğu incelemektir.
Özet (Çeviri)
Crime is a behavior that has always existed since the beginning of humanity. Since it is not possible to eliminate crime, societies have developed the necessary laws against these crimes. In fact, these illegal behaviors are expressed as the concept of“crime”in the laws. Since the period after the industrial revolution, the size and diversity of crimes around the world has increased considerably. Drugs, one of the most dangerous of these crimes, broke out in the 20th century. Important steps have been taken around the world to combat these crimes against humanity. Money or money laundering documents obtained from all kinds of illegal crimes is called money laundering. The process that made the term money laundering famous dates back to 1980 and later. After this period, increased drug activities caused the relevant authorities and institutions to take a closer look at the issue, especially after cocaine in South America greatly affected human health. The main purpose of this study is to examine black money. Definition of money laundering and money laundering concepts, academic publications on money laundering methods, books, brochures, notification forms, United Nations conventions and European Union directives, European council regulations, police organizations and recommendations received in the banking sector and international documents of similar institutions, other The aim of this study is to examine the recommendations and measures taken by the institutions, the bilateral agreements to which our country is a party, and the measures to be taken within the scope of the fight against money laundering.