Yulaf yoğurdu üretiminde yulaf sütünün proteince zenginleştirilmesi
Protein enrichment of oat milk in the production of oat yogurt
- Tez No: 792044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİÇ ŞİMŞEK ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı; yulaf yoğurdunun kalitesini arttırabilmek için hammaddesi olan yulaf sütünün bitkisel proteinler kullanarak proteince zenginleştirilmesidir. Bu amaçla; Osmaniye'de yetişen yer fıstığının unundan alkali ekstraksiyon ve izoelektrik noktada çöktürme yöntemi ile üretilen proteinin (YFUPI) toplam protein içeriği % 92,5'dir. Kontrol örneği olarak ticari bezelye proteini (TBP) kullanılmıştır. YFUPI'nın çözünürlüğü maks. pH 8,0, min. pH 5,0, TBP'nin ise maks. pH 8,0 ve min. pH 4,0'dır. YFUPI, 0,13 ± 0,06 g su/g protein seviyesinde su bağlarken, TBP için bu değer 2,64 ± 0,04 g su/g protein'dir. Yağ bağlama kapasitesi ve köpük oluşturma kapasiteleri bakımından YFUPI ile TBP arasında kaydadeğer (P-değeri
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to produce set-type non-dairy yogurt from oat milk fortified by plant-based proteins. The peanut protein (PFPI) examined in this study was produced from flour of peanut grown in Osmaniye by alkaline extraction and precipitation at isoelectric point, and has a total protein content of 92.5%. The commercial pea protein (CPP) was used as control sample. The solubility of PFPI is at max. pH 8.0, min. pH 5.0 and for CPP max. pH 8.0 and min. pH 4.0. While PFPI binds water at a level of 0.13 ± 0.06 g water/g protein, this value is 2.64 ± 0.04 g water/g protein for CPP. There is no significant difference (P-value