Roussouly sagital profili lomber diskektomi sonrası klinik skorları etkiler mi?
  1. Tez No: 792064
  2. Yazar: ALPARSLAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİRKALE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Normal popülasyonda, sagital dizilim, sakral eğimin boyutuna ve lomber lordoza göre dört tipe ayrılabilir. Hemen hemen düz lordozlu olan özellikle Tip 2 sagital profilin, mini-açık diskektomi sonrası hastaların klinik sonuçları üzerindeki etkisi bilinmemektedir. Bu çalışmada mini açık diskektomi yapılan hastaların sonuçları sagital profil tiplerine göre değerlendirildi. Gereç ve Yöntem Büyük disk herniasyonu olan ancak instabilite veya koronal deformitesi olmayan ardışık tüm hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Ameliyat öncesi Roussouly sınıflandırma tipleri belirlendi ve hastalar tip 2 lordozlu (Grup 1) ve diğer tipte lordoza sahip olanlar (Grup 2) olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların demografik özelliklerinin yanı sıra radyolojik olarak karın çapı, sagittal karın çapı ve ventral cilt altı yağ kalınlığı, Musculus Multifidus, Erector Spina ve Psoas kas kesit alanları ile disk dejenerasyonu sınıflandırması yapıldı. Görsel analog skala (VAS), Oswestry Engellilik İndeksi (ODI) ve Japon Ortopedi Derneği (JOA) puanlarından oluşan klinik değerlendirmeler ameliyat öncesi ve sonrası 1. 6. ve 12. ay kontrollerinde yapıldı. Ameliyat sonrası ilk kontrolde hastaların vücut yağ yüzdeleri Tanita-SC 240 vücut analiz cihazı ile ölçüldü. Bel ağrısı nedeniyle hastaların kontrollerinde VAS değerlendirmesi üçten büyük olanlar bel ağrısı açısından nüks kabul edildi. Bulgular Hastaların ortalama yaşı 42 (min-maks, 18-77) idi ancak Grup 1'deki hastalar daha gençti [39 yaş (min-maks, 18-49 vs. 46,5 (min-maks, 33-77); p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim In the normal population, the spinal sagittal alignment can be divided into four types based on the size of the sacral slope and lumbar lordosis. The effect of this sagittal profile, especially type 2 with almost straight lordosis on the clinical outcomes of patients after mini-open discectomy is unknown. In this study, the results of patients who underwent mini-open discectomy were evaluated according to sagittal profile types. Materials and Methods All consecutive patients with large disc herniation but without instability or coronal deformity included. The Roussouly classification types were determined preoperatively and patients were divided into two groups as patients with type 2 lordosis (Group 1) and other lordosis types (Group 2). In addition to the demographic characteristics of the patients, abdominal diameter, sagittal abdominal diameter and ventral subcutaneous thickness, Musculus Multifidus, Erector spina and Psoas muscle cross-sectional areas as well as classification of disc degeneration were performed. Clinical evaluation composed of visual analogue scale (VAS), Oswestry Disability Index (ODI), and Japanese Orthopedic Association (JOA) scores. Clinical evaluations were made at the preoperative and postoperative first, 6th and 12th month controls. Body fat percentages of the patients were measured with the Tanita-SC 240 body analysis device at the postoperative first control. Patients with VAS>3 in their controls due to low back pain were accepted as recurrence. Results The mean age of the patients was 42 years (min-max,18-77), however, patients in the type 2 group were younger [39 (min-max, 18-49 vs. 46.5 (min-max, 33-77); p0.05).