Preoperatif servikal sagital dizilimin anterior servikal diskektomi ve füzyon (ACDF) sonrası cerrahi sonuçlara etkisi
The effect of preoperative sagittal alignment on the postoperative results of ACDF operation
- Tez No: 489979
- Danışmanlar: PROF. DR. UYGUR ER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Servikal disk hernisi, boyunda intervertabral diskin merkez yapısının dış tabakadaki yırtıktan, sinirler ve omuriliğin geçtiği kanala doğru taşmasıdır. Günlük yaşam aktivitelerini ve yaşam kalitesini etkileyerek, bireysel zarar ve özürlülüğe neden olabilen bir hastalıktır. Sagittal servikal dizilim bozuklukları ise servikal lordozun azalması ya da artması, servikal kifoz gelişimi, baş önde pozisyonu varlığı, segmental kifoz varlığı, üst servikal lordozun artması ya da azalmasıdır. Bu uzmanlık tezi anterior servikal diskektomi ve füzyon (ACDF) uygulanan 80 olguda ameliyat öncesi ve sonrasında servikal sagittal dizilim ve klinik sonuçları arasındaki ilişkiyi araştıran retrospektif bir çalışmadır. Bu çalışmanın amacı anterior servikal diskektomi ve füzyon (ACDF) ameliyatı ile servikal dizilim bozukluğu ve servikal disk hernisi semptom ve klinik bulguları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Olguların tamamının ameliyat öncesi ve sonrasında lateral servikal radyografileri temin edildi ve servikal dizilimleri Toyama tiplendirmesi kullanılarak değerlendirildi. Klinik sonuçlar ise nörolojik muayene ve VAS skoru kullanılarak değerlendirildi. Olguların takiplerinde, servikal sagittal dizilimde anlamlı düzelme tespit edildi. Serimizde VAS skorları erken ve geç dönem takiplerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma gösterdi. Servikal sagittal profile göre iyileşme oranları arasındaki farklara bakıldı. Bu çalışma göstermiştir ki; anterior servikal diskektomi ve füzyon ameliyatı, klinik ve radyolojik bulgularda anlamlı düzelme sağlamaktadır. Ameliyat öncesi mevcut sagittal profil ameliyat sonuçları üzerinde etkilidir.
Özet (Çeviri)
Herniated cervical disc is displacement of the disc's nucleus through a defect in the annulus fibrosus, into the space occupied by the nerves and spinal cord. The herniated disc can then compress the nerves or cord and cause pain, numbness, tingling or weakness in the shoulders or arms. This may cause individual losses and disability by influencing activities of daily living and quality of life. Cervical malalignments are defined as increasing or decreasing of cervical lordosis, cervical kyphosis, head forward position, presence of segmental kyphosis, increase or decrease in upper cervical lordosis. We included 80 patients, which has soft cervical disc herniation in single, two or three segments into our study. Cervical lateral x-rays were taken in all patients and total as well as segmental cervical lordosis angles were evaluated and grouped by Roussouly classification method. The aim of our study was to assess the correlation between cervical malalignment and anterior cervical discectomy plus fusion (ACDF) operation's outcomes and clinical findings. Cervical lateral x-rays were taken for all patients before and after operation and evaluated cervical alignments using Toyama's classification method. Clinical findings were evaluated using patients' neurological examinations and visual analog scale (VAS). In the follow-up period; that patients' sagittal alignments got better were determined obviously and decreased VAS scores statistically significant in general. We looked at the variation between rates of recovery in comparison with cervical sagittal profile. This study showed that the operation of ACDF provides obvious clinical and radiologic recovery. Preoperative sagittal alignment is effective on results of the operation.