Turizm işletmeleri kat hizmetleri departmanında çalışan kadınların toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik görüşlerinin belirlenmesi: Antalya örneği
Women employees in housekeeping department of tourism enterprises, determining their opinions on gender equality: Antalya case
  1. Tez No: 792087
  2. Yazar: GAMZE GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Tarih boyunca kadınlar, birey olabilme ve birey olarak kabul edilebilme konusunda çeşitli sorunlarla karşılaşmışlardır. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin iş yaşamına yansıması sonucu, kadınların iş bulma alanları giderek daralmış fakat turizmin gelişmesiyle birlikte toplumun kadına biçtiği role uygun iş alanları da açılmıştır. Özellikle de kat hizmetleri alanı kadınların rahat iş bulabileceği bir fırsat alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna koşut olarak; kadınlara uygun iş gücünün ve emeğin yoğun olduğu bir sektör olan turizmde; kadın çalışan sayısının oldukça yüksek olduğu gözlenmektedir. Turizmde çalışan kadınlar ağırlıklı olarak ön büro ve kat hizmetleri departmanlarında çalışmaktadır. Bu bağlamdaki araştırmanın temel amacı; kat hizmetleri departmanında çalışan kadınların demografik özelliklere göre, toplumsal cinsiyet algılarında fark olup olmadığını tespit etmektir. Araştırma kapsamındaki veriler Belek ve Kundu bölgelerinden toplanmıştır. Toplanan 220 anket, demografik değişkenlere göre analiz edilmiştir. Betimleyici analizlerin yanı sıra çalışmada Tek Yönlü Varyans analizleri de yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre, eğitim düzeyi düşük olan katılımcılar ile evli katılımcıların erkeği üstün gören bir anlayışa sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Women throughout history; They faced various problems in terms of being an individual and being accepted as an individual. As a result of the reflection of gender inequality on business life, women's employment opportunities have gradually narrowed, but with the development of tourism, business areas suitable for the role that society has assigned to women have also been opened. In particular, the housekeeping area emerges as an opportunity area where women can find a job easily. In parallel with this; In tourism, which is a sector suitable for women and where labor is intense; It is observed that the number of female employees is quite high. Women working in tourism mainly work in the front office and housekeeping departments. The main purpose of the research in this context; The aim is to determine whether there is a difference in gender perceptions of women working in the housekeeping department according to their demographic characteristics. The data within the scope of the research were collected from Belek and Kundu regions. The 220 collected questionnaires were analyzed according to demographic variables. In addition to descriptive analyses, one-way analyzes of variance were also performed in the study. According to the results of the analysis, it has been determined that the participants with low education level and the married participants have an understanding that sees men as superior.