Periodontitisli bireylerin tükürük ve serum örneklerinde 8-hidroksideoksiguanozin (8-OHDG) ve forkhead BOX-O1 (FOXO1) seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of saliva and serum levels of 8-hydroxideoxyguanosine (8-OHDG) and forkhead BOX-O1 (FOXO1) i̇n periodontitis patients
- Tez No: 792086
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜNHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Periodontitisli Bireylerin Tükürük ve Serum Örneklerinde 8-Hidroksideoksiguanozin (8-OHDG) ve Forkhead BOX-O1 (FOXO1) Seviyelerinin Değerlendirilmesi Periodontitis; diş destek dokularının yıkımı ve konak enflamatuar immün cevabın bozulmasıyla karakterize kronik bir hastalıktır.Periodontal doku yıkım mekanizmasında esas olarak, proteolitik enzimler ve inhibitörleri ile reaktif oksijen türleri (ROT) ve antioksidan (AO) sistem arasındaki homeostatik dengenin bozulması yer alır.ROT ekstraselüler matriks bileşenlerinin depolimerizasyonunda, lipit peroksidasyonunda, antiproteazlar gibi enzimlerin oksidasyonunda, proenflamatuar sitokinlerin indüksiyonu ve DNA hasarında aktiftir.Aşırı ROT aktivitesiyle birlikte antioksidan eksikliğinin doğrudan veya dolaylı bir sonucu olarak redoks duyarlı transkripsiyon faktörlerinin aktivasyonu gerçekleşir ve inflamatuar süreç başlar. Periodontal doku hasarı meydana gelir.8-hidroksideoksiguanozin (8-OHdG) DNA tamiri ile vücut sıvılarına salınan oksidize bir nükleozittir. Yapılan çalışmalar vücut sıvılarındaki 8-OHdG'nin bir oksidatif stres belirteci olarak görev yaptığını ve kronik enflamatuar hastalıkları da içeren bozukluklarda oksidatif hasarı değerlendirmede kullanıldığını göstermiştir. FoxO'lar, Forkhead süper ailesinin O (diğer) sınıfının üyeleridir. Bu sınıfın dört üyesi şu anda bilinmektedir, FoxO1, FoxO3, FoxO4 ve FoxO6.Aktif FOX-O, ROT'u bozan enzimlerin indüksiyonu yoluyla oksidatif stresten korunmada rol oynar FoxO ayrıca, O2'nin H2O2'ye dönüşümünü katalize eden manganez süperoksit dismutazın (MnSOD) transkripsiyonu yoluyla oksidatif stresi antagonize eder.Ayrıca FoxO1, antioksidan enzimleri yükselterek oksidatif strese direnir. Bir transkripsiyon faktörü olan FOX-O1 proteini; hücrenin hayatta kalması ve farklılaşması, reaktif oksijen türlerinin (ROT) azaltılması ve apoptoz dahil olmak üzere bir dizi hücresel süreçte anahtar düzenleyici olarak görev alır.
Özet (Çeviri)
Evaluation Of Saliva And Serum Levels Of 8-Hydroxideoxyguanosine (8-Ohdg) And Forkhead Box-O1 (Foxo1) İn Periodontitis Patients Periodontitis; It is a chronic disease characterized by destruction of tooth support tissues and disruption of host inflammatory immune response. The mechanism of periodontal tissue destruction mainly involves disruption of the homeostatic balance between proteolytic enzymes and inhibitors, reactive oxygen species (ROS) and antioxidant (AO) system. It is active in depolymerization, lipid peroxidation, oxidation of enzymes such as antiproteases, induction of proinflammatory cytokines and DNA damage. As a direct or indirect result of antioxidant deficiency with excessive ROS activity, activation of redox sensitive transcription factors occurs and the inflammatory process begins. Periodontal tissue damage occurs. 8-hydroxydeoxyguanosine (8-OHdG) is an oxidized nucleoside released into body fluids by DNA repair. Studies have shown that 8-OHdG in body fluids acts as a marker of oxidative stress and is used to assess oxidative damage in disorders including chronic inflammatory diseases. FoxOs are members of the O (other) class of the Forkhead superfamily. Four members of this class are currently known, FoxO1, FoxO3, FoxO4 and FoxO6. Active FOX-O plays a role in protection from oxidative stress through the induction of enzymes that degrade ROS. FoxO also antagonizes oxidative stress through the transcription of manganese superoxide dismutase (MnSOD), which catalyzes the conversion of O2 to H2O2. In addition, FoxO1 resists oxidative stress by raising antioxidant enzymes. FOX-O1 protein, a transcription factor; It acts as a key regulator in a number of cellular processes, including cell survival and differentiation, reduction of reactive oxygen species (ROS), and apoptosis. The role of FoxO1 in improving antioxidant defense shows FoxO1 as a candidate target of periodontitis treatment. On the other hand, its relationship with some systemic diseases such as cardiovascular disease, brain and skeletal muscle diseases has been revealed. However, there is not enough data on its relationship with periodontitis, which is also an inflammatory disease. .The purpose of our work; The aim of this study is to determine FOX-O1 and 8-OHdG levels in serum and saliva samples of individuals with periodontitis and periodontally healthy individuals, and to evaluate the relationship of these markers with each other and with periodontal clinical parameters. For this purpose, 19 patients diagnosed with generalized stage III grade C periodontitis, 20 patients diagnosed with generalized stage III grade B periodontitis and 20 patients who were periodontal and systemically healthy were included in the study. FoxO-1 and 8-OHdG levels in serum and saliva samples obtained from 59 individuals. It was evaluated using the ELISA method.