Öğrenci hemşirelerin kişilerarası ilişki biçimi ve sosyal duygusal yetkinlik düzeyleri ile pandemi kaygısı arasındaki ilişki
The effect of interpersonal relationship and social emotional competence on pandemic anxiety in university students
- Tez No: 792106
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA BAYSAN ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş-Amaç: COVID-19 Pandemisi ile birlikte değişime uyum ve adaptasyon sağlamak için çabalamaktayız. Araştırma, üniversite hemşirelik öğrencilerinde bu sürece etki eden demografik veriler, Kişilerarası İlişki Biçimi ve Sosyal-Duygusal Yetkinlik düzeyinin Pandemi Kaygısına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: İlişki arayıcı olarak tasarlanan çalışma verileri, etik kurul onayı alındıktan sonra bir üniversitede 2021-2022 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 349 hemşirelik lisans öğrencisinden toplanmıştır. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Kişilerarası İlişki Boyutları Ölçeği (KİBÖ), Sosyal-Duygusal Yetkilik Ölçeği (SDYÖ) ve Pandemi Kaygısı Ölçeği (PKÖ) ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programında tanımlayıcı istatistikler (sayı-yüzde dağılımı) korelasyon ve lineer (ileri) analiz ile değerlendirilmiştir. Ayrıca ölçeklerin cronbach alpha güvenirlik değerleri, puan ortalamaları ve minimum-maksimum değerleri hesaplanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelik lisans öğrencilerinin %72,2'si kadın, %27.8'i erkektir. %30.7'si 1. sınıf, %26.9'u 4. sınıf, %24.6'sı 3. sınıf, %17.8'i 2. sınıfta öğrencidir. Öğrencilerin %83.1'i COVID-19 geçirmediğini ve %16.9'u geçirdiğini belirtmiştir. %88.8'i COVID-19'u başkalarına bulaştırdığını düşünmemekte, %58.5'inin COVID-19 geçiren yakını olmamıştır. %72.8'inin kendisi ya da yakınları hastanede tedavi görmek durumunda kalmamış, %85.4'ü COVID-19 nedeniyle bir yakınını kaybetmemiştir. Pandemi kaygısının kız öğrencilerde ve yaş azaldıkça arttığı; sınıf düzeyi, öğrencilerin kendisinin COVID-19 geçirme durumu, COVID-19 geçiren bir yakınının olması, COVID-19'u bir başkasına bulaştırma düşüncesine sahip olma durumu, kendisinin veya yakınının COVID-19 nedeniyle hastanede tedavi olma durumu (somatik tepkiler alt boyutu hariç), Sosyal Duygusal Yetkinlikleri ve pandemi kaygısı arasında anlamlı düzeyde farklılık olmadığı saptanmıştır. Öğrenci hemşirelerin kişilerarası ilişki biçimleri ile pandemi kaygısının tüm alt boyutları ile arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sonuç: Öğrenci hemşirelerin cinsiyeti, yaşı, kişilerarası ilişki boyutları (özellikle onay bağımlılık ve güven duyma alt boyutları), COVID 19 nedeniyle daha önce kendisi ya da bir yakınının hastanede yatarak tedavi olma öyküsünün olması pandemi kaygısını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: With the COVID-19 Pandemic, we strive to adapt and adapt to change. The study was carried out to examine the effects of demographic data, Interpersonal Relationship Style and Social-Emotional Competency level on Pandemic Anxiety in university nursing students. Materials and Methods: The data of the study, which was designed as a relationship seeker, were collected from 349 undergraduate nursing students studying at a university in the 2021-2022 academic year, after obtaining ethics committee approval. Data were collected with the Introductory Information Form, the Interpersonal Relationship Dimensions Scale (IRDS), the Social-Emotional Competence Scale (SECS), and the Pandemic Anxiety Scale (PAS). The obtained data were evaluated with descriptive statistics (number-percentage distribution), correlation and linear (advanced) analysis in SPSS 25.0 program. In addition, the cronbach alpha reliability values, mean scores and minimum-maximum values of the scales were calculated. Results: 72.2% of the undergraduate nursing students participating in the research were female, and 27.8% were male. 30.7% of them are 1st grade, 26.9% are 4th grade, 24.6% are 3rd grade, 17.8% are 2nd grade students. 83.1% of the students stated that they did not have Covid-19 and 16.9% stated that they did. 88.8% of them do not think that they have transmitted Covid-19 to others, 58.5% of them have not had a relative who had Covid-19. 72.8% of them or their relatives did not have to be treated in the hospital, and 85.4% of them did not lose a relative due to Covid-19. Pandemic anxiety increases among female students and as age decreases; Grade level, the status of the students themselves having COVID-19, having a relative with COVID-19, having thoughts of transmitting COVID-19 to someone else, hospitalization of himself or his relative due to COVID-19 (except for the somatic reactions sub-dimension) It was determined that there was no significant difference between Social Emotional Competencies and pandemic anxiety. A significant relationship was found between student nurses' interpersonal relationship styles and all sub-dimensions of pandemic anxiety. Conclusion: The gender, age, interpersonal relationship dimensions of student nurses (especially the sub-dimensions of approval, dependence and trust), and the history of previous inpatient treatment due to COVID-19 affect pandemic anxiety.