Hemşirelik öğrencilerinde sosyotelizm ve kişilerarası duyarlılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between phubbing and interpersonal sensitivity in nursing students
- Tez No: 818676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Davranışsal bağımlılıklardan biri olan sosyotelizmin ve diğer bireylerin duygu, davranışlarına aşırı farkındalık/duyarlılık olarak tanımlanan kişilerarası duyarlılığın iletişimi olumsuz etkilediği bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı; hemşirelik öğrencilerinde sosyotelizm ve kişilerarası duyarlılık düzeyini belirlemek, sosyotelizm ve kişilerarası duyarlılığı etkileyen faktörleri ve sosyotelizm ile kişilerarası duyarlılık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Hemşirelik Fakültesi'nde okuyan öğrenciler ile Ekim 2021- Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 560 öğrenci dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri; Öğrencileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Genel Sosyotelizm Ölçeği ve Kişilerarası Duyarlılık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26 bilgisayar programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tanımlayıcı verilerde ortalama, standart sapma, minimum, maksimum, frekans ve yüzde kullanılmıştır. İkili grup karşılaştırmalarında Bağımsız Gruplarda Mann Whitney U testi, üç ve daha fazla grup karşılaştırmalarında ise Kruskal Wallis H testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Ölçek puanları arasındaki ilişki ise Spearman korelasyon testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is known that phubbing, which is one of the behavioral addictions, and interpersonal sensitivity, which is defined as hyper-awareness/sensitivity to the emotions and behaviors of other individuals, negatively affect communication. The aim of this assigment is determining the level of phubbing and interpersonal sensitivity in nursing students, examining the factors that affect phubbing and interpersnal sensitivity and examining the relationship between phubbing and interpersonal sensitivity. Materials and Methods: This descriptive study has been conducted with students studying at Gülhane Nursing Faculty of Health Sciences University and 560 students between the October 2021 and January 2022. The data of the research have been collected by using the Introductory Information Form of Students, the General Phubbing Scale and the Interpersonal Sensitivity Scale. The obtained data have been analyzed by using the Statistical Package fort he Social Sciences (SPSS) 26 computer pogrammes. Mean, standart deviation, minimum, maximum frequency and percentage have been used in descriptive data. Mann Whitney U Test has been used in independent groups of paired group comparisons and Kruskal Wallis H Test and Mann Whitney U Test have been used in comparisons of three or more groups. The relationship between the scale scores has been evaluated with the spearman correlation test.