Hemşirelik yüksekokulu birinci sınıf öğrencilerinin duygusal zeka düzeyleri ile empati becerileri arasındaki ilişki
The relationship between emotional ıntelligence levels and empathy skills of nursing college?s first year students.
- Tez No: 302671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN ACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Keskin, D. (2010). Hemşirelik Yüksekokulu Birinci Sınıf Öğrencilerinin Duygusal Zeka Düzeyleri İle Empati Becerileri Arasındaki İlişki. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Esasları AD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul.Araştırma hemşirelik yüksekokulu birinci sınıf öğrencilerinin duygusal zeka düzeyleri ile empati becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı.Araştırmanın evrenini, bir hemşirelik yüksekokulunda 2008-2009 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde hemşirelik bölümünde öğrenim görmekte olan öğrencilerin tamamı (150 öğrenci), örneklemini ise araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden ve bilgilendirilmiş izin alınan 125 öğrenci oluşturdu. Verilerin toplanmasında; öğrencilerin sosyodemografik özelliklerini içeren 14 soruluk anket formu, Duygusal Zeka Değerlendirme Ölçeği ve Empatik Beceri Ölçeği kullanıldı.Verilerin analizi, frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, bağımsız örnekler (İndependent samples) t testi, tek yönlü varyans analizi (One way Anova) testi ve tukey testi ile yapıldı.Elde edilen veriler sonucunda, öğrencilerin yaş ortalamasının 20,04±1,24 olduğu, %72,8'inin kız öğrencilerden oluştuğu, %58,42'sinin sevdiği için hemşirelik bölümünü tercih ettiği saptandı. Öğrencilerin duygusal zeka toplam puan ortalaması 116,0±19,7, empati beceri puan ortalaması 124,7±14,3 idi.
Özet (Çeviri)
Keskin, D. (2010). The Relationship Between Emotional Intelligence Levels and Empathy Skills of Nursing College?s First Year Students. Istanbul University, Institute of Health Science, Fundamentals of Nursing Division. Master?s Thesis. Istanbul.Nursing college?s first year students survey of emotional intelligence and empathy skills in order to examine the relationship between descriptive as planned.The research was a nursing college in 2008-2009 academic year in the spring term in nursing college are having all of the students (150 students), the sample of the study voluntarily agreed to participate and informed consent of 125 students created. Collection of data, student demographic characteristics of a questionnaire containing 14 questions, Emotional Intelligence Evaluation Scale and Empathic Skill Scale was used.In the analysis of data, frequency, percentage, mean, standard deviation, independent samples (independent samples) t test, one-way analysis of variance (One way ANOVA) test and tukey test were performed.The data obtained as a result, the average age of students is 20.04 ± 1.24, 72.8% of students is composed of the girls, 58.42% 'for love of the nursing department preferred to have had.