Harmonik olmayan osilatöre ait diferansiyel operatörün spektrumunun analizi
Analysis of the spectrum of the unharmonic oscillatör
- Tez No: 79214
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada, analitik olarak spektrumu belirlenemeyen, bazı şartları sağlayan diferansiyel operatörlerin spektrumlarının yaklaşık hesaplanması amaçlanmaktadır. Bu genel çerçeve içinde, harmonik olmayan osilatör operatörünün spektrumu incelenmiştir. Öncelikle ilgili operatörün spektrumunun varlığı ve ayrıklığı teorik olarak belirlenmiştir. Bu tesbitin ardından, günümüze kadar diferansiyel operatörlerin spektrumunun yaklaşık hesaplanması konusunda yapılan önemli çalışmalar analiz edilerek üzerinde çalışılan operatöre uygulanmıştır. Operatör spektrumunun alt ve üst sınırlarının belirlenmesinde ilgili yöntemlerde, ele alınan probleme ait yeni uyarlamalar yapılarak oldukça iyi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The calculation of approximate spectrums of the differential operators, which meet some requirements and also their analytical solutions are not available, is aimed in this study. Within this context the spectrum of anharmonic oscillator has been investigated. Initially, presence and structure of the spectrum of this operator have been determined theoretically. Having being determined the problem, a review of literature on calculation of the spectrum of the differential operators were carried out and some suitable methods found in this literature have been analysed and applied to the present work. Methods determine upper and lower bounds of the spectrums of differential operators have been adapted to the case study. It is shown that good results from use of present methods have been obtained.