İkinci mertebeden iki parametreli ayrık sistemler için optimal kontrol problemleri
Optimal control problems for second order with two parameter discrete systems
- Tez No: 79213
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AHLATÇIOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada ikinci mertebeden iki parametreli genel formdaki ayrık sistemler ele alınmış ve bunların optimal kontrol problemi incelenmiştir. Optimal Kontrol Teorisi sayısal analizden farklı olarak ayrık sistemlerin optimizasyonu ile ilgilidir. Kontrol vektörleri üzerinde belirli kısıtların olması halinde bu problem için genel halde Pontryagin 'in Maximum Prensibi (PMP) geçerli değildir. Bu çalışmada ise, böyle sistemlerde PMP 'nin geçerli olduğu sınıfları bulunmuştur. Bu tür problemler“hızlar kümesi konvex olan problemler”olarak tanımlanmıştır. Elde edilen bulguların iki probleme uygulaması da verilmiştir. Ayrıca bulunan sonuçlar üç veya daha çok parametreli ayrık sistemler içinde genelleştirilebilir. Bu ise, elde edilen sonuçların çok parametreli ayrık sistemler için önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this dissertation, second order with two parameters discrete systems in general form has been taken into account and their optimal control problem has been, investigated. Although general numerical methods is not taken over optimisation of discrete system, optimal control theory is able to carry out the optimisation numerically. If there is some restrictions on control vectors Pontryagin's Maximum Principle (PMP) is not valid anymore for the optimisation. Therefore, some cases are found within optimal discrete systems where PMP is applicable. This sort of problems can be defined as“problems which velocities set are convex”. Result obtained from use of this theory have been given on two applications. In addition, those results can be generalised for discrete systems with three or more parameters. In this thesis it can be shown that results got from use of this method are important for discrete systems with high number of parameter.