K-12 öğretmenlerinin harmanlanmış öğretime yönelik hazırbulunuşlukları ve öğretmen görüşleri
K-12 teachers readiness for blended teaching and teachers' view
- Tez No: 792193
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BEZCİ BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, K-12 eğitim ortamlarında görev yapan öğretmenlerin harmanlanmış öğretime yönelik hazırbulunuşluklarının ve görüşlerinin incelenmesidir. Araştırma karma desenli bir çalışmadır. Çalışmanın nicel verileri Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı, K-12 seviyelerinde temel eğitim ve ortaöğretim kurumları bünyesinde bulanan okullarda görev yapan farklı cinsiyet, yaş, tecrübe ve branşlardan 556 öğretmenin katılımıyla elde edilmiştir. Ayrıca bu süreçte veri toplama aracı olarak kullanılan Harmanlanmış Öğretime Hazırbulunuşluk Ölçeği'nin Türkçeye çeviri ve adaptasyonu gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte araştırmayı derinleştirmek amacıyla çalışma grubu içinden veri çeşitliliğini sağlayacak özellikte 16 öğretmen seçilmiş ve bu öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Katılımcıların hazırbulunuşluk düzeylerinin cinsiyete göre erkek katılımcılarda daha yüksek olduğu, yüksek lisans yapanların hazırbulunuşluk düzeylerinin yapmayanlara göre daha yüksek olduğu, branşı sözel ve diğer alanlar olan öğretmenlerin hazırbulunuşluk düzeylerinin branşı sanat- beceri- yetenek alanları olan öğretmenlere göre daha yüksek olduğu, daha önceden harmanlanmış öğrenme ile ilgili deneyimi olan öğretmenlerin hazırbulunuşluk düzeylerinin olmayan öğretmenlere göre daha yüksek olduğu ve daha önce harmanlanmış öğrenme ile ilgili ders/kurs alanların almayanlara göre hazırbulunuşluk düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca çalışmanın nitel verilerinin analizleri sonucunda elde edilen bulguları desteklediği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the readiness and opinions of teachers working in K-12 educational environments towards blended teaching. The research is a mixed-typed study. The quantitative data of the study were obtained with the participation of 556 teachers from different genders, ages, experiences and branches working in schools affiliated to the Çankırı Provincial Directorate of National Education, found within basic education and secondary education institutions at K-12 levels. In addition, translation and adaptation of the K-12 Blended Teaching Readiness Survey into Turkish, which is used as a data collection tool, has been carried out in this process. Moreover, in order to deepen the research, 16 teachers who were qualified to provide data diversity were selected from the working group and semi-structured interviews were conducted with these teachers. It was seen that the readiness levels of the participants were higher in male participants according to gender;the readiness levels of those who did a master's degree were higher than those who did not, the readiness levels of teachers whose branch is social-maths and science oriented were higher than art and skill-based, the readiness levels of teachers who had previous experience with blended teaching were higher than those of teachers who did not, and that the readiness levels of those who had previously taken courses/trainings related to blended teaching were higher than those who did not. Furthermore, from the other findings obtained as a result of qualitative data analysis support the gathered results.