İç mekanlarda bitki tasarımı
Indoors plant design
- Tez No: 79222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TUNBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Hazırlanan bu tez çalışmasında, günümüzde çok fazla önem kazanmaya başlayan bitkilendirme konusuna, iç mekan tasarımı açısından bakılmaya çalışılmıştır. İç mekan bitkisinin tanınması ve özellikerinin bilinmesiyle, tasarıma olan etkileri incelenmiştir. ve bu inceleme sonunda bazı öneriler belirlenebilmiştir. Birinci bölümde, iç mekan bitkisinin tanımı ve tarihi ile bugünkü yaklaşımları, İkinci bölümde, bitkilerin ekolojik istekleri ve zararlıları, Üçüncü bölümde, özel kaplarda yetiştirilen bitkiler ile özel mekanlarda yetiştirilen bitkiler tanıtılmış ve mekan özellikleri anlatılmış, Dördüncü bölümde, tasarımla ilgili bilgiler, uyulması gerekli bazı özellikler ve mekansal özelliklerle, bitkilerin bu mekanda kendi başlarına oluşturduğu estetik özellikler, Beşinci bölümde, ev içindeki bölümlerde bitki yetiştirme özellikleri anlatılmış. Altıncı ve son bölümde ise konuyla ilgili sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir. ABSTRACT In this dissertation the subject of planting which has began to importance been discussed in term of indoor planting design. The identification of indoor plant and their propertion are dealt write their impacta on design. It's a result of this research varions suggestion are intraduced. In the first chapter house plants are described together with the historical background of indoor planting design together with the cruleuporing attitudes. The second chapter is about the ecological requirements of touse plants and plant problem. In the third chapter plants that grow in cratairers and those that are grown in special spices are discussed. The fourth chapter deals wiht the design principles in terms of plants and the space they are situated. In the fifth chapter the principles of growny plants in differet part of a house is discussed. The cauclusion and the suggestions move up the sixth and thelast chapter. Ill
Özet (Çeviri)