Peyzaj tasarımında enerjinin ve suyun etkin kullanımı yaklaşımlarının ev bahçesi örneğinde irdelenmesi
Examination of energy and water efficient usage approaches in landscape design in the example of house garden
  1. Tez No: 588955
  2. Yazar: SEVİM CANSU TOPKURULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK HAKAN ALTINÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji ve hızla artmaya devam eden nüfusun yarıdan fazlasının kentsel alanlarda yaşamaya başlaması sonucu, gittikçe yoğunlaşan kaynak kullanımları ile küresel iklim değişiklikleri ve ortaya çıkan çevre sorunlarının azaltılması, hatta engellenmesi için alınacak çeşitli önlemler en küçük ölçekten en büyük ölçeğe kadar uygulanacak planlama ve tasarımlarının sürdürülebilirliği yolunda en önemli basamaktır. Bu çalışmada, peyzaj tasarımlarında ve planlamalarında kullanılması amacıyla geliştirilen, enerjinin ve suyun etkin kullanım yolları doğrultusunda çözümler, çeşitli alternatifler sunularak ev bahçesi ölçeğinde irdelenmiş ve yorumlanmıştır. Suyun ve enerjinin etkin kullanılması doğrultusunda, ev bahçesi örneğinde mevcut tasarımda ve alanda yapılacak küçük revizyonlar ile daha sürdürülebilir bir tasarım ortaya çıkması desteklenecektir. Bu revizyonlar; (1) bahçe aydınlatmasında güneş enerjisinden güneş panelleri ile faydalanılarak kullanılan elektrik enerjisinden tasarruf sağlanması, (2) çim alan miktarı azaltılması, bitkilendirilmiş alanlarda malçlama yapılması, (3) otomatik sulama sisteminde toprak nem sensörü kullanılması ile bitkilere suya ihtiyaç duyduğu zaman ve ihtiyaç duyulan miktar kadar sulama yapılması, (4) benzer su ihtiyaçları bulunan bitkilerin birlikte kullanılması, (5) ağırlıklı olarak doğal bitki türlerinin tercih edilmesidir.
Özet (Çeviri)
To decrease and even to block the environmental problems owing to the thriving technologic innovations and the intense usage of more than the half of the population which grows rapidly day by day and increasingly concentrated in urban areas; global climate changes and the environmental problems that are occuring; taking the precautions to prevent from the largest to the smallest scale that will be applied to the planning and design is the most important step on the path of sustainability. In this study, the solutions and variety of alternative ways are developed to be used in the landscape design and planning, for the effective usage of energy and water are determined and interpreted in a scale of a house garden. In line with the efficient use of water and energy, minor revisions in the current design and the area of the house garden will support a more sustainable design. This revisions are; (1) electric saving with the usage of solar energy via solar panels, (2) reduction of the grass area with using mulch, (3) to know when and how much water the plants need with soil moisture sensor in automatic irrigation system, (4) using the plants together with the similar water needs, (5) the dominant preferance of natural plant types.