Tıbbi sosyal hizmet uzmanlarında merhamet yorgunluğuna etkide bulunan faktörlerin incelenmesi
Exploring of factors affecting compassion fatigue in medical social workers
- Tez No: 792214
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT IŞIKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Travmatik bir öyküye sahip olmak sadece travma mağdurunu etkilemez. Travma mağduru bireylerle çalışan sosyal hizmet uzmanları da bu hikâyeden dolaylı olarak etkilenir ve bu durum merhamet yorgunluğuna neden olabilir. Bu araştırmanın amacı, tıbbi sosyal hizmet alanında çalışmakta olan sosyal hizmet uzmanlarının maruz kaldıkları merhamet yorgunluğuna neden olan faktörlerin belirlenmesidir. Bu bağlamda Ankara'da ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında çalışmakta olan 15 sosyal hizmet uzmanı ile yarı yapılandırılmış görüşme formu eşliğinde Haziran 2022 ve Ağustos 2022 tarihleri arasında derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir ve veriler toplanmıştır. Veriler tematik analiz yöntemiyle manuel ve MAXQDA 2022 programı kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre 3 ana tema oluşmuştur. Bunlar 1) tıbbi sosyal hizmet alanında çalışmak; 2) travma mağduru bireylerle çalışma ve 3) psikososyal destek hizmetlerine olan ihtiyaçtır. Sonuç olarak psikososyal destek eksikliği, karşılaşılan vakalar, empatik yaklaşım, vaka yükü merhamet yorgunluğunun oluşumunda etkide bulunan faktörler arasında ön plana çıkmaktadır. Meslek elemanlarının iyilik hallerini ve mesleki doyumunu arttırmak ve merhamet yorgunluğu gibi dolaylı travmalardan korunması için mikro, mezzo ve makro boyutta sunulacak hizmet ve uygulamalara ihtiyaç duyulmaktadır. Anahtar Sözcükler Tıbbi sosyal hizmet uzmanı, merhamet yorgunluğu, sosyal hizmet
Özet (Çeviri)
Having a traumatic experience does not only affect the trauma victim, but also these experiences affect social workers who work in medical centre, which may result in compassion fatigue. The purpose of this study is to determine the factors that lead to compassion fatigue in social workers. With this respect, in-depth interviews were conducted with 15 medical social workers working in health care institutions in Ankara, and the data was collected using a semi-structured interview form between June 2022 and August 2022. The data were analysed by using the method of thematic analysis via MAXQDA 2022 program and manually. The following themes regarding medical social workers' experiences with compassion fatigue emerged from in-depth interviews: 1) working in hospital, 2) working with clients who have experienced trauma, and 3) needing of psychosocial support. As a result, lack of psychosocial support, cases encountered, empathic approach, and caseload are at the forefront of factors influencing compassion fatigue. Improving professionals' well-being and job satisfaction and protecting them from indirect trauma, such as compassion fatigue, requires services and practices delivered at the micro, mezzo, and macro dimensions. Key Words Medical social worker, compassion fatigue, social work