Kış bahçeleri ve iç mekan düzenlemeleri
Winter gardens and their interior design
- Tez No: 98561
- Danışmanlar: DOÇ. MÜGE BOZDAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
11 ÖZET Kış bahçeleri ilk olarak çeşitli bitkileri mevsimi ve iklimi olmayan zaman ve yerlerde yetiştirme isteği ile Avrupa'da ortaya çıkmıştır. O dönemlerde bu bitkileri yetiştirmek için ilk olarak etüv adı verilen ve kış bahçelerinin atası sayılan sıcak mekanlar tasarlanmıştı. Daha sonra seralar ortaya çıktı ve bu mekanlar tüm Avrupa'ya yayıldı. İlk zamanlarda saraylarda ve yüksek tabaka diye nitelendirilen kesimlerde moda olmuştu. Zamanla kış bahçeleri tüm dünyaya yayılmıştı. Ülkemizde de o dönemlerde adına limonluk denen bu yapıların kullanıldığı çeşitli saraylar ve bahçeler inşa edilmiş ve bunların bazıları günümüze kadar gelebilmiştir. Geçmişten günümüze kadar kış bahçeleri birçok değişikliğe uğramıştır. Bu değişiklikler sadece malzeme ve biçimle değil, kullanım amacına yönelik de olmuştur. Kış bahçelerine mekansal ve işlevsel açıdan yaklaşıldığında bu mekanların geçmişten farklı olarak tasarlanabildiğini ve birçok mekanda kullanılabildiğini görebilmekteyiz. Eskiden, sadece bitki yetiştirmek amacı ile kullanılan geleneksel kış bahçeleri, yerini modern tasarım anlayışıyla yapılmış kış bahçelerine bırakmıştır. Önemini günümüzde de sürdüren kış bahçelerinin biçimlenmesinde gerekli olan teknik kriterlerin de çeşitlenerek değişime uğraması ile, bu yapıların farklı mekanlarda tasarlanabilmesine olanak sağlanmış oldu. Yapıyı tasarlarken göz önünde bulundurulması gereken bu kriterlerden en önemlilerinden ilki, malzeme seçim kriterleridir. Kullanılacak malzemelerin her geçen gün çeşitlenmesi, kullanım perspektifini de gün geçtikçe genişletmekte, ancak bunun yanısıra doğru seçimlerin yapılamaması neticesinde ise birtakım problemlerle karşılaşılabilmektedir. Bununla beraber kış bahçelerinin tasarımında göz önünde bulundurulması gereken önemli diğer kriterler de, yalıtım ve iklimlendirme teknikleridir. Bunlar da, malzemeler gibi, teknolojinin ilerlemesiyle ortaya çıkan ihtiyaçların doğrultusunda gelişerek, çeşitlenmişlerdir. Teknik kriterlerin tümü, kış bahçelerinin tasarımında göz önündeIll bulundurulması gereken önemli elemanlardır. Bunların yanlış veya eksik kullanımı sonucunda karşımıza kullanışsız mekanlar çıkabilmektedir. Kış bahçelerinin tasarımını bütünleyen ve yapıya işlevsellik katan bir diğer önemli kriter ise donatı elemanlarıdır. Bu elemanlar kullanıcının talebine ve tasarımcıya göre yönlenebilmekte ve bununla birlikte mekanın kullanım amacına ve bulunduğu ortam özelliklerine göre de değişim gösterebilmektedir. İşlevselliğin yanında görselliğin de önemli olduğu kış bahçelerinde, donatı elemanları, diğer kriterler kadar, yapı için gerekli elemanlardır. Bunların mekana uygun olarak seçilmesi, hem işlevsel hem de estetik açıdan kış bahçelerinin tasarımında önemli bir yer tutmaktadır. Bu kriterlerin tümü analiz edilerek, Ankara ve İstanbul'daki büyük otellerden; Ankara HiltonSA, Hotel Ador Altınel, Ceylan Inter-Continental ve Swissotel İstanbul-The Bosphorus'da bulunan kış bahçelerinin analizi ve örnekleme çalışması, tez içerisindeki teorik bilgiler ile pekiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Winter Gardens firstly appeared in Europe when it was desired to grow different types of plants before their seasons. At that time warm sites called“etuv”which are also known as“father of winter gardens”were designed to grow different types of plants. Later, green houses came about and expanded throughout the whole of Europe. At first, these sites were in fashion at palaces and in first class places. In time, conservatories spread all around the world. In Turkey, during those days several palaces and gardens were built with these abodes which still exist today. Conservatories have been through a lot of changes. These changes have not only been in the material used and in shapes and sizes but also in the purpose they are built for. When we have a close look at the structure and function of these sites we can see that they can be designed and used in different places from the past. These traditional places which were only used to grow plants have left their places to modemly designed conservatories. The changing and multiplying technical criteria of the conservatories which still have a great importance today, enable these sites to be designed in different places. While designing these abodes one of the most important criteria that should be kept in mind is the choice of material. Day by day different types of materials are expanding the perspective of these areas, but not being able to choose the suitable material causes problems. One of the other criteria that must be thought of while designing conservatories is isolation and climate adjusting techniques. These too have multiplied in type with the development of technology. All the technical criteria must be thought through carefully during the design process. Useless conservatories may be created if these criteria are incorrect or ignored. An another important criterion, which completes and functionalizes the site, is the accessories used. These elements may be directed according to the users nd designers requests as well as the usage of the area and the propertiesV of where it is located. Besides the function, appearance and accessory components are as important as the criteria used. Choosing the suitable criteria is important for the functioning and aesthetic of the sites. All these criteria have been analysed, from the hotels in Ankara and Istanbul; Ankara HiltonSA, Hotel Ador Altınel, Ceylan Inter-Continental and Swissotel, The Bosphorus. The conservatories that belong to these hotels have been analyzed and modelled and the theoretical information has been confirmed.