Kanser tedavisi gören yetişkin bireylerin beslenme alışkanlıkları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutritional habits and quality of life in adults receiving cancer treatment
- Tez No: 792239
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI BATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma kanser tedavisi görmekte olan bireylerde yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde; beslenme alışkanlıkları, beslenme bilgi düzeyi, uyku kalitesi ve fiziksel aktivite düzeylerinin etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma 18-65 yaş arasında 164 kanser tedavisi görmekte olan yetişkin bireyler ile yürütülmüştür. Anketler çevrim içi ortamda uygulanmıştır. Çalışmaya dahil edilen katılımcıların genel bilgileri, antropometrik ölçümleri, hastalık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklığı sorgulanmış ve beslenme bilgi düzeyi için geçerlik güvenirlik araştırması yapılmış Yetişkinler için Beslenme Bilgi Düzeyi (YETBİD) Ölçeği, fiziksel aktivite bilgisi için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ)-kısa form, yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış ve kanser hastaları için özelleştirilmiş EORTC QLQ – C30 (versiyon 3.0) ölçeği ve uyku kalitesi değerlendirmesi için Pittsburgh uyku kalite ölçeği (PUKİ) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the quality of life in individuals receiving cancer treatment; This study was conducted to examine the effects of nutritional habits, nutritional knowledge level, sleep quality and physical activity levels. The study was conducted with 164 adult individuals between the ages of 18-65 who were receiving cancer treatment. The questionnaires were administered online. The general information, anthropometric measurements, disease-related information, nutritional habits, and food consumption frequency of the participants included in the study were questioned, and the validity and reliability study was conducted for the nutritional knowledge level, the Nutritional Knowledge Level for Adults (YETBİD) Scale, the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) - short form for physical activity information, the EORTC QLQ – C30 (version 3.0) scale, which has proven validity and reliability in the assessment of the quality of life and is customized for cancer patients, and the Pittsburgh sleep quality scale for sleep quality assessment.