İzmir'de tarihi sağlık yapılarının geçirdiği değişimlerin koruma bağlamında incelenmesi
Examination of the changes in historical health buildings in İzmir in the context of protection
- Tez No: 792241
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN KARATOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Tarihi yapılar; yapıldıkları dönemin yapım teknikleri ile inşa edilip, o döneme ait yaşam biçimleri, estetik anlayış, mimari üsluplar hakkında bilgi vermektedir. Bu anlamda tarihi yapılar; geçmişle bugün arasında köprü kurmakta, geçmişe ait bilgileri bize aktarmakta, bu özellikleri ile belgesel, tarihsel, çevresel, mimari, işlevsel ve kültürel birçok değer taşımaktadır. Kültürel mirasın sürekliliğinin sağlanması için öncelikle bu koruma değerlerinin sürekliliğinin sağlanması gerekmektedir. Tez kapsamında İzmir'de özgün işlevi hastane olup günümüzde birbirinden farklı işlevler edinen Fransız Hastanesi, Gureba-yı Müslimin Hastanesi ve İngiliz Hastanesi incelenmektedir. Çalışmanın amacı; tarihsel süreçte bu yapılarda meydana gelen değişimleri irdelemek, bu değişimlerin yapıların koruma değerlerinin sürdürülebilirliğine etkilerini karşılaştırmalı olarak ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında özgün işlevi hastane olan yapılara yeni işlevleri doğrultusunda uygulanan müdahaleler incelenerek koruma değerlerinin sürdürülebilirliği saptanmış, bu amaçla koruma önerileri geliştirilerek literatüre katkı koyması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Historical buildings are constructed by means of the techniques of that period built and depict us about the life styles, aesthetic percept and architectural style of that period. In this sense, historical buildings bridge between the past and present, transfer us the history and they carry documentary, historical, functional and cultural values. In order to ensure the sustainability of the cultural heritage the priority is to provide the sustainability of preservation values. Within the scope of thesis, French Hospital, Gureba-yı Muslim Hospital and English Hospital in İzmir, whose original function was as a hospital but functioning differently today is going to be examined. The aim of the study is to scrutinize the changes occurring in the historic process in French Hospital, Gureba-yı Muslim Hospital and English Hospital, and to reveal the effects on the sustainability of the protection values of those structures comparatively. Within the scope of the study, the sustainability of the protection values has been determined examining the interventions applied in line with their original function based on the structures whose specific function was as hospital and for that purpose it has been aimed to contribute to the literature by developing preservation values.