D vitamini ve resveratrol'ün pankreas kanseri hücreleri üzerine anti-kanser etkilerinin araştırılması
Investigation of anti-cancer effects of vitamin D and resveratrol on pancreatic cancer cells
- Tez No: 839145
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOYU, DOÇ. DR. MÜMİN ALPER ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kanser; insanlık tarihinin en eski zamanlarından beri var olan ve halen ölüm nedenlerinin başında gelen bir hastalık tablosudur. İlk keşfedildiği zamanlardan beri çeşitli tedavi yolları aranan bu hastalığın çeşitli formlarına çare bulunmuşken malign seyirli formları için antikanser tedavilere alternatif ve ek birçok yol aranmaktadır. Vitamin ve fitoaleksin gibi maddeler bu alternatif yolların başını çekmektedir. Pankreas kanseri; agresif seyirli, ölümcül kanserlerden biridir. Görülme sıklığı giderek artan bu malign seyirli kanserin tedavisinde çeşitli kemoterapötik ajanlar kullanılmakla beraber bu kanser türünün giderek yaygınlaşması ve öldürücü özelliğinin devam etmesi üzerine alternatif ve ek tedavi yolları için birçok preklinik çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmaların büyük bir kısmını ise antitümöral özellikte olan maddelerle yapılan çalışmalar oluşturmaktadır. Bu antitümöral maddelerin başında ise vitaminler ve fitoaleksinler gelmektedir. Yapılan çalışmalarda vitaminlerin ve fitoaleksinlerin antitümöral ve daha birçok etkisinin olduğu görülmüştür. Ancak halen daha klinik tedaviye eklenecek yeterli kanıt oluşturulamadığı için bu konuda çalışmalar devam etmektedir. D vitamini; özellikle antiproliferatif ve immünmodülatör olma özelliklerinden dolayı son zamanlarda kanser çalışmalarında öne çıkan bir vitamin olmaktadır. D vitamininin pankreas kanserindeki etkisi üzerine yapılan bazı preklinik çalışmalarda, D vitamini düşüklüğü olan kişilerin sayıca yoğunlukta olduğu populasyonlarda pankreas kanseri görülme insidansının arttığı görülmüş. Ancak başka olası mekanizmaların varlığı ve daha sonra yapılan çalışmalarda çelişkili sonuçlar görülmesi , pankreas kanseri üzerinde D vitamininin etkisinin halen aydınlatılamamış olmasına neden olmuştur. Resveratrol; üzüm, kırmızı şarap, yer fıstığı, asma yaprağı, keçi boynuzu ve yaban mersininde bulunan polifenolik bir bileşiktir. Resveratrolün de tıpkı D vitamini gibi; antiproliferatif, antiinflamatuar, kardiyoprotektif, antitümöral ve daha birçok yaşam ömrünü uzatan etkileri olduğu yapılan çalışmalarda görülmüştür. Resveratrolün pankreas kanserinde de antiproliferatif etki göstererek tümör büyümesini ve yayılmasını engelleyen özellikleri olduğunu gösteren çalışmalar yapılmış; ancak bu özellikleri hangi mekanizmalarla gösterdiği halen daha aydınlatılamamıştır. Projemizin amacı; D vitamini ve resveratrolün etki mekanizmalarının aydınlatılması ve bu iki maddenin birlikte verildiklerinde meydana gelen sinerjik etkilerinin araştırılmasıdır. Projemiz bu iki etken maddenin kombine dozlarda denenmesiyle literatürde ilk çalışma olması nedeniyle önem arz etmektedir. Tedavisi son derece zor ve kötü seyirli olan pankreas kanseri için hem literatüre katkı sağlanması hem de ilaç geliştirme hedefine yönelik ön verilerin eldesi hedeflenmektedir. Bu hedeflerle yaptığımız çalışmamızda, D vitamini ve resveratrolün, pankreas kanseri hücrelerinin proliferasyonlarını ve koloni oluşturma yeteneklerini inhibe edip, pankreas kanser hücreleri üzerinde antiapoptotik etkiler gösterdiği sonuçlarını elde ettik. Ayrıca bu etkilerin, D vitamini ve resveratrolü kombine dozlarda uyguladığımızda sinerjik etkiyle arttığını da gözlemledik. Elde ettiğimiz sonuçlar, projemize başlamadan önce bize ilham olan literatürdeki diğer çalışmalarla paralellik göstermiştir. Bu sonuçlarla birlikte kullandığımız bu iki etken maddenin pankreas kanserinin tedavisi için gelecekte ümit verici iki madde olabileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Cancer; It is a disease that has existed since the earliest times of human history and is still one of the leading causes of death. While a cure has been found for various forms of this disease, for which various treatment methods have been sought since the time it was first discovered, many alternative and additional ways to anticancer treatments are being sought for its malignant forms. Substances such as vitamins and phytoalexin lead these alternative pathways. Pancreatic cancer; It is one of the deadly cancers with an aggressive course. Although various chemotherapeutic agents are used in the treatment of this malignant cancer, which is increasingly common, many preclinical studies are being conducted for alternative and additional treatment methods as this type of cancer becomes increasingly widespread and its lethal nature continues. The majority of these studies consist of studies conducted with substances with antitumoral properties. The main antitumoral substances are vitamins and phytoalexins. Studies have shown that vitamins and phytoalexins have antitumoral and many other effects. However, studies on this subject continue as there is still not enough evidence to be added to clinical treatment. Vitamin D; It has recently become a prominent vitamin in cancer studies, especially due to its antiproliferative and immunomodulatory properties. In some preclinical studies on the effect of vitamin D on pancreatic cancer, it has been observed that the incidence of pancreatic cancer increases in populations where the number of people with low vitamin D levels is high. However, the existence of other possible mechanisms and the contradictory results in subsequent studies have led to the effect of vitamin D on pancreatic cancer still not being elucidated. Resveratrol; It is a polyphenolic compound found in grapes, red wine, peanuts, vine leaves, carob and blueberries. Just like vitamin D, resveratrol has been shown to have antiproliferative, anti-inflammatory, cardioprotective, antitumor and many other life-extending effects in studies.There have been studies showing that resveratrol has an antiproliferative effect in pancreatic cancer, preventing tumor growth and spread; However, the mechanisms by which it exhibits these features have not yet been elucidated. It is aimed to both contribute to the literature and obtain preliminary data for drug development for pancreatic cancer, which is extremely difficult to treat and has a poor prognosis. In our study with these targets, we obtained results that vitamin D and resveratrol inhibited the proliferation and colony-forming abilities of pancreatic cancer cells and showed antiapoptotic effects on pancreatic cancer cells. We also observed that these effects increased with a synergistic effect when we applied vitamin D and resveratrol in combined doses. The results we obtained were parallel to other studies in the literature, which inspired us before starting our project. With these results, we can say that these two active substances we used may be two promising substances for the treatment of pancreatic cancer in the future.