Öğretmenlerin meraklılık düzeylerinin ve Web 2.0 araçları kullanım yetkinliklerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of teachers' interesting levels and Web 2.0 tools usage competences in terms of various variables
  1. Tez No: 792244
  2. Yazar: AYLİN BAHADIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA KIRAL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Teknoloji, eğitim alanında yer almaya başladıktan sonra öğretmenler teknolojik araçları kullanarak dersin işleyişini sürdürme ve yeni materyaller hazırlama konusunda deneyim kazanmıştır. Her türlü içeriğin yüklenebildiği, kullanıcıların aktif bir şekilde bu içeriklerle ve birbirleriyle etkileşime geçebildiği internet tabanlı uygulamalar Web 2.0. araçları olarak adlandırılmaktadır. Bu araçların eğitim sürecinde etkili bir şekilde kullanılabilmesi her şeyden önce öğretmenlerin bu araçları kullanma konusunda yetkinleşmesiyle mümkündür. Bu doğrultuda, öğretmenleri Web 2.0. araçlarını kullanma konusunda teşvik eden değişkenlerden birinin meraklılık, özellikle de bilgiyi öğrenme arzusu olarak tanımlanan epistemik merak, olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmada, öğretmenlerin meraklılık düzeyleriyle Web 2.0. araçlarını kullanma yetkinlikleri arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla İstanbul'da farklı ortaokullarda görev yapan 366 öğretmene ulaşılmıştır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Web 2.0 Araçları Kullanımı Yetkinliği Ölçeği (WAKYÖ; Çelik, 2020) Erwin (1998) tarafından geliştirilen Meraklılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulguları, haftalık ders saati, kıdem yılı ve katıldıkları eğitim sayısı gibi özelliklerle birlikte ele alındığında öğretmenlerin meraklılık düzeylerinin yüksek olmasının Web 2.0. araçlarını kullanım yetkinliklerini arttırdığını göstermiştir. Bununla birlikte, öğretmenlerin yalnızca derinlik veya genişlik türündeki merak düzeylerinin yüksek olmasının Web 2.0. araçlarında yetkinleşme düzeyini negatif bir şekilde yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
After technology began to take place in the field of education, teachers gained experience in maintaining the course and preparing new materials by using technological tools. Internet-based applications where all kinds of content can be uploaded, and users can interact with this content and each other are called Web 2.0. tools. The effective use of these tools in the educational process is possible, first, when teachers become competent in using these tools. In this direction, teachers Web 2.0. It is thought that one of the variables that encourage people to use their tools is curiosity, especially epistemic curiosity which is defined as the desire to obtain knowledge. In this research, the level of curiosity of teachers and Web 2.0. 366 teachers working in different secondary schools in Istanbul were reached to determine whether there is a relationship between their competencies in using tools. In the research, Personal Information Form, Web 2.0 Tools Usage Competency Scale (WAKYÖ; Çelik, 2020) Curiosity Scale developed by Erwin (1998) were used. Research findings indicated that when curiosity has taken together with participants' sociodemographic characteristics such as weekly course hours, seniority, and the number of trainings they attend, curiosity is a significant predictor of competence in using Web 2.0 tools. However, owning a high level of one type of curiosity (depth or breadth) negatively predicted the level of competence.