Öğretmen adaylarının dijital okuryazarlık düzeyleri ile eleştirel düşünme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between pre-service teachers' levels of digital literacy and critical thinking
- Tez No: 842242
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ YAVAŞ KINCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
21. yüzyıl eğitim ortamlarında bir öğretmen için eleştirel düşünme ve dijital okuryazarlık becerileri önemli beceriler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu iki temel beceri öğretmenlerin sadece karmaşık dijital ortamlarda etkin bir şekilde gezinmelerinin yanı sıra onlara aynı zamanda meraklılık duygusu ve analitik düşünme becerisi katmaktadır. Ele alınan çalışmanın amacı öğretmen adaylarının dijital okuryazarlık düzeyleri ile eleştirel düşünme düzeylerinin ilişkisini belirlemek ve incelemektir. Çalışma, Marmara Bölgesinde bulunan bir üniversitenin eğitim fakültesinin son sınıf öğretmen adayları kapsamındadır. Çalışmayı yaparken UF/EMI Eleştirel Düşünme Eğilimi ölçeği ve Dijital Okuryazarlık ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Karma metod yöntemiyle yürütülen bu çalışmada, (triangulation) çeşitleme deseni kullanılmıştır. Çalışmanın nicel veri bölümünde ilşkisel araştırma modeli kullanılmış ve 281 öğretmen adayından anket tekniği ile veri toplanmıştır. Çalışmanın nitel veri bölümünde bazı öğretmen adaylarına yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmış ve sonuçlar yorumlanarak çalışmanın amacı ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma sonucunda, öğretmen adaylarının genelinin sahip oldukları dijital okuryazarlık ve eleştirel düşünme eğilim düzeyinin, değerlendirme ölçütüne göre yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Katılımcıların dijital okuryazarlık düzeyi ile eleştirel düşünme eğilimi düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In 21st century educational environment, critical thinking and digital literacy skills are important skills for a teacher. These two basic skills not only enable teachers to navigate complex digital environments effectively, but also give them a sense of inquisitiveness and analytical thinking skills. The aim of the study is to determine and examine the relationship between pre-service teachers' digital literacy levels and critical thinking levels. The study is within the scope of senior teacher candidates of the faculty of education of a university in the Marmara Region. While conducting the study, UF/EMI Critical Thinking Disposition scale and Digital Literacy scale were used. The collected data were analyzed with the SPSS program. In this study conducted with mixed method, triangulation design was used. In the quantitative data part of the study, the relational research model was used and data was collected from 281 pre-service teachers using the survey technique. In the qualitative data section of the study, a semi-structured interview form was applied to some pre-service teachers and the purpose of the study was tried to be revealed by interpreting the results. As a result of the study, it was seen that the digital literacy and critical thinking disposition levels of the pre-service teachers in general were at a high level according to the evaluation criteria. It was concluded that there was a positive significant relationship between the digital literacy level of the participants and the level of critical thinking disposition.