L2 English teachers' changing practices of social and emotional learning: The impact of an inset program
İngilizce öğretmenlerinin değişen sosyal ve duygusal öğrenme uygulamaları: Hizmet içi eğitim programının etkisi
  1. Tez No: 792287
  2. Yazar: YAĞMUR ERSOY ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERİN ATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sosyal ve Duygusal Öğrenme (SEL), duyguları tanımak ve onları yönetmek, hedefler koymak ve onlara ulaşmak, farklı geçmiş ve kültürlerden gelenlerle empati kurmak, sağlıklı ilişkiler kurmak ve sürdürmek, sorumlu karar vermek için gerekli bilgi, tutum ve becerileri edinme sürecidir. Türkiye'de, SEL'nin öğrenciler üzerindeki etkisine ilişkin öncü çalışmalar olmasına rağmen, şimdiye kadar İngilizce öğretmenlerinin SEL'yi kavramsallaştırmasını ve uygulamasını inceleyen çok az araştırma yapılmıştır. Pandemi sürecinde, eğitimde değişen koşulların üstesinden gelebilmeleri için öğretmenlere sosyal ve duygusal öğrenme üzerine bir hizmet-içi eğitim tasarlanmıştır. Nisan 2020 ve Ekim 2021'de İstanbul, Türkiye'de Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir kuruluşta hizmet içi eğitim programının öğretmenler üzerindeki etkilerini araştırmak için yirmi öğretmenle iki pilot çalışma yapılmıştır. Bu iki çalışmanın verileri ve bulguları doğrultusunda, bu nitel çalışma, lise düzeyindeki İngilizce öğretmenlerinin sosyal ve duygusal öğrenmeyi nasıl kavramsallaştırdıklarını ve altı haftalık hizmet içi eğitim programından sonra bunu öğretimlerine nasıl dahil ettiklerini araştırmak için tasarlanmıştır. Yedi gönüllü lise öğretmeni, her hafta üç saat süren altı atölye çalışmasına katılmıştır. Veriler, gözlemler ve yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yoluyla elde edilmiş ve hem tümdengelim hem de tümevarım yoluyla analiz edilmiştir. Tümevarım sürecinde ortaya çıkan ilk kategoriler, tümdengelim sürecinde literatüre daha fazla atıfta bulunularak kontrol edilmiştir, doğrulanmıştır ve yeniden şekillendirilmiştir. Bulgular, eğitim oturumlarının öğretmenlerin sosyal ve duygusal öğrenmeyi kavramsallaştırmasını, sınıf uygulamalarını önemli ölçüde değiştirdiğini ve öz farkındalık, öz yönetim ve ilişki becerilerini geliştirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Social and Emotional Learning (SEL) is the process of obtaining and effectively applying the knowledge, attitudes, and abilities necessary to recognize emotional triggers and manage emotions, set and achieve goals, empathize with others from diverse backgrounds and cultures, establish and maintain healthy relationships, and make constructive choices. In Turkey, although there are pioneering studies about the effect of SEL on students, to our best knowledge, there is no research carried out so far to examine L2 English teachers' conceptualization and implementation of SEL. During the pandemic, concerning the necessary competencies to overcome the changing conditions in education, an Inset program on SEL was designed for teachers. Two pilot studies were conducted to explore the effects of the Inset program on twenty teachers, in an organization affiliated to the Ministry of Education in April 2020 and October 2021, Istanbul, Turkey. In line with the data and the findings of those two pilot studies, this qualitative study was designed to probe how L2 English teachers at high school level conceptualize SEL before and after the training and incorporate it into their teaching after a six-week Inset program on SEL. Seven volunteer high school teachers participated in six workshops lasting three hours each week. The data was obtained through semi-structured in-depth interviews, observations, and lesson plans, and analysed both deductively and inductively. The initial categories emerged in the inductive process were checked, confirmed, and reshaped by further reference to the literature in the deductive process. The findings revealed that training sessions noticeably changed teachers' conceptualization of SEL, their classroom practices and developed their self-awareness, self-management, and relationship skills.