Özel okul ve devlet okullarında çalışan öğretmenlerin psikolojik sağlamlılık, iş doyumu ve mesleki tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi: Tekirdağ ili örneği
Examination of the psychological resilience, job satisfaction and professional burnout levels of teachers working in private and public schools: Example of Tekirdag province
  1. Tez No: 792291
  2. Yazar: SELİN ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARGÖRIT RITA KRESPI ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Öğretmenlik mesleği insanlarla yoğun iletişim ve etkileşim içeren bir meslek grubudur. Son yıllarda öğretmenlerin yaşadıkları tükenmişliğin arttığı düşünülmektedir. Tükenmişliğe neden olan faktörlerin belirlenmesi eğitim sisteminde gerekli önlemlerin alınması açısından önem teşkil etmektedir. Bu bağlamda literatür ışığında tükenmişliğin psikolojik sağlamlık ve iş doyumu kavramları ile ilgili olduğu düşünülmüştür. Bu çalışmanın genel amacı, özel okul ve devlet okullarında çalışan öğretmenlerin mesleki tükenmişlik düzeylerinin öğretmenlerin psikolojik sağlamlık ve iş doyumlarıyla ilişkisinin incelenmesi olmuştur. Bu araştırmanın evreni; Türkiye'nin Tekirdağ ilinde görev yapmakta olan öğretmenlerdir. Araştırmanın örneklemi ise 2022-2023 eğitim yılında Tekirdağ ilinde bulunan, özel ve resmi anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde çalışan 339 kadın 146 erkek olmak üzere toplam 485 öğretmenden oluşmaktadır. İlişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada veri toplamak amacıyla; Demografik bilgi formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ), Maslach Tükenmişlik Envanteri Eğitimci Formu ve Minessota İş Doyum Ölçeği(kısa form) kullanılmıştır. Çalışmanın verileri Google form üzerinden online olarak toplanmıştır. Çalışmanın sonucuna göre; öğretmenlerin mesleki tükenmişlik düzeyleri ile psikolojik sağlamlıkları arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken; mesleki tükenmişlik ile iş doyumu arasında düşük düzeyde negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Ayrıca psikolojik sağlamlık ile iş doyumu düzeyi arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The teaching profession is a profession that involves intense communication and interaction with people. The burnout experienced by teachers has increased in recent years. Determining the factors that cause burnout is important in terms of taking necessary precautions in the education system. In this context, in the light of the literature, burnout is thought to be related to the concepts of psychological resilience and job satisfaction. The general purpose of this study was to examine the relationship between the professional burnout levels of teachers working in private and public schools, and their psychological resilience and job satisfaction. The universe of this research were teachers working in Tekirdağ, Türkiye. The sample of the study consists of a total of 485 teachers, 339 females and 146 males, working in private and public kindergarten, primary school, secondary school and high school in the province of Tekirdağ in the 2022-2023 academic year. Survey method was used. Demographic information form, Brief Resilience Scale (KPSS), Maslach Burnout Inventory Educator Form and Minnesota Job Satisfaction Scale (short form) were used to collect data for this study. The data of the study were collected online via Google form. According to the results of the study; there was a low level negative significant relationship between professional burnout and job satisfaction while there was no significant relationship between teachers' professional burnout levels and their psychological resilience. In addition, there was a positive and significant relationship between psychological resilience and job satisfaction level.