The impact of less carbon emission on the brand image of Tesla and Hyundai in the UK
Daha az karbon emisyonunun Birleşik Krallık'ta Tesla ve Hyundai marka imajına etkisi
- Tez No: 792306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmanın odak noktası, karbon emisyonu stratejilerinin yardımıyla marka imajı yaratma yönleri olmuştur. Hyundai ve Tesla gibi kuruluşların karbon emisyon stratejileri burada ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Kuruluşlar, müşteriler arasında popülerlik kazanmak için bu stratejileri kullandı. Bunun yardımıyla marka imajlarını oluşturmayı başardılar. Karbon emisyonlarını azaltma stratejisi, otomobil sektöründeki kuruluşların en ilgili KSS stratejilerinden biridir. Otomobil sektörü çok büyük miktarda karbon saldığından, bu sektörün belirli bir düzeyde karbon merkezli strateji izlemesi gerekli hale geldi. Günümüzde insanların doğası gereği sürdürülebilir olan bir marka ile ilişkilendirmek istedikleri görülmüştür. Dolayısıyla, sürdürülebilirlik talebini gören Hyundai ve Tesla, müşterilerin dikkatini çekmeye yardımcı olan birçok sürdürülebilir strateji üretti. Ayrıca, sadece müşterilerin değil, paydaşların da dikkatini çekmeye yardımcı olur. Daha az karbon emisyonu, müşterinin satın alma kararlarını etkilemeye yardımcı olur ve böylece kuruluş, satışlarını rakiplerinden daha fazla artırabilir. Ayrıca kuruluşlardaki sürdürülebilir stratejiler, pazarda marka değeri yaratmaya yardımcı olur. Bu nedenle, Hyundai ve Tesla'nın benimsediği sürdürülebilir uygulamaların Birleşik Krallık'taki marka itibarını artırması ve bunun da araba satışlarını artırmasına ve iş büyümesini desteklemesine yardımcı olması bekleniyor. Hem Tesla hem de Hyundai, fosil yakıtlı araba üretimini durdurmak ve bunun yerine elektrikli veya güneş enerjisiyle çalışan arabaları veya hidrojenle çalışan arabaları geliştirmek gibi sürdürülebilir uygulamaları benimsedi. Bu sürdürülebilir uygulamaların iki şirketin işlerine gerçekten yardımcı olup olmadığı, yorumculuk felsefesi, tümevarım yaklaşımı ve tek yöntem seçimi ile yanıtlanan çalışmanın sorusudur. Fr veri toplama ikincil veri kaynakları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The focus of the study has been on the aspects of brand image creation with the help of carbon emission strategies. The carbon emission strategies of organizations like Hyundai and Tesla have been discussed here in detail. The organizations have utilized these strategies to gain popularity among customers. They have been able to build their brand image with the help of this. The strategy of reduction of carbon emissions is one of the most relevant CSR strategies of organizations in the automobile sector. As the automobile sector emits a huge amount of carbon, it has become necessary for this sector to follow a certain level of carbon-centric strategy. It has been seen that people nowadays want to associate with a brand that is sustainable in nature. So seeing the demand for sustainability Hyundai and Tesla have generated many sustainable strategies which help in grabbing the attention of the customers. Also, not only the customers but also helps in grabbing the attention of the stakeholders. Less carbon emission helps to influence the customer's buying decisions and thus the organization is able to boost their sales more than their competitors. Also, sustainable strategies in organizations help in creating brand value in the market. Therefore, it is expected that the sustainable practices adopted by Hyundai and Tesla will also increase their brand reputation in the UK which will help increase their car sales and support business growth. Both Tesla and Hyundai have adopted sustainable practices such as ceasing the production of fossil fuel cars and instead developing electric or solar powered cars or hydrogen conclusion transports. Whether these sustainable practices are really helping the business of the two companies is the question of the study that has been answered following an interpretivism philosophy, inductive approach and monomethod choice. For data collection secondary data resources were used.