Sürdürülebilir lojistik kapsamında intermodal taşımacılığın karbon ayak izine etkisi
Impact of intermodal transportation on carbon footprint in the scope of sustainable logistics
  1. Tez No: 920500
  2. Yazar: BETÜL BAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KOCA AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Lojistik ve ulaşım sektörü, yoğun fosil yakıt kullanımı nedeniyle sera gazı emisyonlarının en yüksek olduğu sektörlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Avrupa Çevre Ajansı (EEA) verilerine göre, ulaşım ve taşımacılık kaynaklı emisyonlar AB'nin toplam sera gazı emisyonlarının %25'inden fazlasını oluşturarak ciddi bir çevresel tehdit oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra, lojistik sektörü büyük miktarda ambalaj atığına yol açarak çevre kirliliğini artırmakta ve iklim değişikliği üzerindeki olumsuz etkiler giderek daha belirgin hale gelmektedir. Ancak oluşturduğu ciddi çevresel risklere karşın, küresel ticaretin ve rekabetin sürdürülebilmesi için lojistik faaliyetlere devam edilmesi gerekmektedir. Bu noktada, sürdürülebilir yeşil lojistik uygulamaları ve intermodal taşımacılık, ekonomik fayda ile çevresel etki arasındaki dengenin sağlanması açısından kritik öneme sahiptir. Lojistik süreçte emisyon salımının %70'i yük taşımacılığından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada yük taşımacılığı sırasında ortaya çıkan emisyonların xv kaynaklarına ve azaltılmasına odaklanılmıştır. Çalışmada, EcoTransit World karbon emisyonu hesaplama aracı kullanılarak, intermodal taşımacılığın sürdürülebilir yeşil lojistiğe uygulanabilirliği ve etkileri araştırılmıştır. İstanbul Halkalı Lojistik Merkezi ile Mersin Lojistik Merkezi arasında belirlenen altı farklı rota üzerinden, tek modlu ve intermodal taşımacılık yöntemleri ile farklı taşıma modu, araç tipi, yük miktarı, yakıt tipleri, yük doluluk oranı ve emisyon standartına göre enerji tüketimi (kWh) ve sera gazı emisyon salımı (ton CO2e) hesaplanarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, yalnızca karayolu veya havayolu taşımacılığına kıyasla, intermodal taşımacılık yöntemiyle yapılan demiryolu-karayolu ve karayolu-denizyolu entegrasyonlarının çok daha düşük sera gazı emisyonları ürettiği ve daha az enerji tüketimine yol açtığı hesaplanmıştır. İntermodal taşımacılığın en önemli avantajlarından biri, yüklerin elleçlenmeden taşınması nedeniyle taşıma sürecinin daha hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesidir. Böylece hem taşıma sürelerini kısaltmakta hem de operasyonel verimliliği arttırmaktadır. Ayrıca, intermodal taşımacılık, taşıma maliyetlerini ve yakıt tüketimini düşürürken, aynı zamanda karayolu trafiğini de rahatlatmaktadır. Bu tür entegrasyonlar, sadece çevresel fayda sağlamakla kalmayıp, ekonomik ve operasyonel anlamda da lojistik sektörüne önemli katkılar sunmaktadır. Sürdürülebilir lojistik alanında daha fazla araştırma yapılması gerektiği açıktır. Özellikle araştırmacıların alternatif yakıt ve taşıma sistemleri üzerine yapacağı çalışmalar ile Lojistik 4.0 ve 5.0 gibi yenilikçi teknolojilerin yeşil lojistik ve intermodal taşımacılık sistemine entegrasyonu sağlanarak, ekonomik ve çevresel kaygılar azaltılarak sürdürülebilir yeşil lojistiğe olan talep ve ilgi artabilir.
Özet (Çeviri)
The logistics and transportation sector stands out as one of the sectors with the highest greenhouse gas emissions due to its intensive use of fossil fuels. According to the European Environment Agency (EEA), emissions from transport and transportation account for more than 25% of the EU's total greenhouse gas emissions, posing a serious environmental threat. In addition, the logistics sector generates large amounts of packaging waste, increasing environmental pollution, and the negative impacts on climate change are becoming increasingly evident. However, despite the serious environmental risks it poses, logistics activities need to continue in order to sustain global trade and competition. At this point, sustainable green logistics practices and intermodal transportation are critical to ensure the balance between economic benefit and environmental impact. In the logistics process, 70% of the emission emission is caused by freight transport. Therefore, this study focuses on the sources and reduction of emissions during freight transport. In the study, the applicability and effects of intermodal transport to sustainable green logistics were investigated by using EcoTransit World carbon emission calculation tool. Energy consumption (kWh) and greenhouse gas emission xvii (tonnes of CO2e) were calculated and the results were evaluated according to different transport modes, vehicle type, cargo quantity, fuel types, cargo occupancy rate and emission standard with unimodal and intermodal transport methods on six different routes between Istanbul Halkalı Logistics Centre and Mersin Logistics Centre. As a result of the analyses, it has been calculated that railway-road and road-marine integration with intermodal transport method produces much lower greenhouse gas emissions and leads to less energy consumption compared to road or air transport only. One of the most important advantages of intermodal transport is that the transport process is faster and safer as the loads are transported without handling. Thus, it both shortens transport times and increases operational efficiency. In addition, intermodal transport reduces transport costs and fuel consumption, while at the same time relieving road traffic. Such integrations not only provide environmental benefits, but also make significant economic and operational contributions to the logistics sector. It is clear that more research is needed in the field of sustainable logistics. Especially with the studies to be carried out by researchers on alternative fuel and transport systems, innovative technologies such as Logistics 4.0 and 5.0 can be integrated into green logistics and intermodal transport system, reducing economic and environmental concerns and increasing the demand and interest in sustainable green logistics.