Almanya'nın ulaşımda sıfır karbon emisyonu düzenlemesine karşı tutumu ve AB'nin supranasyonel yapısına etkisi
Germany's attitude towards zero carbon emission regulation in transport and its effect on the supranational structure of the EU
  1. Tez No: 889674
  2. Yazar: TOLGAHAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİRHAN GÖRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yeşil Mutubakat kapsamında 2030 ve 2050 yılları hedeflerinin gerçekleştirilebilmesi için bir çok çalışma yapılmaktadır. Avrupa Birliği içten yanma motorların 2035'te satışının yasaklayarak ulaşımı karbon nötr durumuna getirmeyi hedeflemektedir. Fakat başta Almanya olmak üzere bazı ülkeler ekonomik saiklerle bu sürece karşı çıkmışlar ve bir pazarlık süreci yaşanmıştır. 2035 yılında %100 elektrilki araçlara geçiş teklifinin AP'de onaylanması ile birlikte Almanya'nın bu duruma karşı tutunduğu tavır, izlediği politika ve yapılan pazarlıklar incelenecektir. Alman parlamenterlerin Fit For 55 Paketi çerçevesinde otomobiller ve hafif ticari araçlar için yapılan yönetmelikle ilgili oy tercihleri ve düzenlemeyle ilgili kanaatleri değerlendirilecektir. Almanya'nın Avrupa Konseyi Dönem Başkanlığı Programı'nda“Sürdürülebilir Bir Avrupa”başlığı altında sera gazı emisyonu hedefleri ile ilgili ifadeler analiz edilerek Almanya'nın konuyla ilgili genel politikası tespit edilecektir. 19 Nisan 2023 tarihinde onaylanan 2023/851 sayılı yönetmelik değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Ek olarak, e-yakıtların üretim ve tüketim aşamaları hakkında elde edilecek teknik veriler ışığında, bu yakıtların karbon nötr miktarı ve bu miktarın AB'nin sıfır emisyonlu ulaşım amacına ne kadar uyduğu saptanacaktır. Söz konusu veriler ışığında yapılan vaka analizi vasıtasıyla üye ülkelerin AB karar alma sürecinde ne derece genel AB politikalarına uygun davrandığı ve uluslarüstü yapının korunup, korunmadığı değerlendirilecektir. Konunun kapsamı dahilinde Almaya'nın 2009'dan günümüze elektrikli araçların kullanılmasını yaygınlaştırmaya yönelik benimsediği politikalar, karbon nötr olmayan araçların satışının 2035'ten itibaren yasaklanmasına yönelik 19 Nisan 2023 tarihli AB Tüzüğü'nün (2023/851) sonrasında özellikle önemli çekinceleri olan Almanya'nın tutumu değerlendirilecektir. İlgili tüzüğün onaylanmasından sonra Almanya'nın 2035 hedeflerinin gerçekleştirilmesine yönelik politikaları incelenecektir. Düzenlemeye ilişkin atılan adımların AB'nin temel iklim politikasıyla uyumu değerlendirilecektir. AP Genel Kurulu'nda kararı oylaması sırasında Alman milletvekillerinin tutumları ile Konsey'de Almanya'nın yaklaşımı detaylı bir şekilde incelenecektir. Düzenlemeye ilişkin ilgili ülkelerin politikacılarının ve bakanlarının görüşlerine yer verilecektir. Bunlara ek olarak, karbon salınımı noktasında fosil yakıtlara göre çok daha çevreci bir yakıt olduğu iddia edilen sentetik yakıtların karbon nötr miktarı ile ilgili yapılan çalışmaları kapsayan araştırmalar yapılacak ve sera gazı salınımı noktasında elektrikli araçlar ile mukayeseli değerlendirme yapılarak bu yakıtların kullanımının 2035 ve 2055 hedefleriyle uyumu ortaya konacaktır. Çalışmanın temel araştırma sorusu, 19 Nisan 2023 tarihli AB Tüzüğü(2023/851) çerçevesinde Konsey'deki AB karar alma sürecinde, AB üyesi ülkelerin içsel çıkarların da etkisiyle ne ölçüde AB menfaatine faydalı olacak şekilde genel AB politikalarına ve ulusüstü yapıya uygun davrandığı üzerine kurulmuştur. Güncel bir konu olması nedeniyle söz konusu vaka üzerinden değerlendirme yapılmış bir çalışma bulunmamaktadır. AB'nin elekritrikli araçlar ile ilgili çıkardığı direktif üzerinden yapılacak çalışma, sonrasında bu alanda yapılacak çalışmalara örnek teşkil edecektir. Çalışmada öncelikle iç siyasal düzeyde çıkarların oluştuğu ilgili AB üyesi ülkeler tespit edilecektir. Ardından, Parlamento'da başta Alman milletvekilleri olmak üzere ilgili ülkelerin milletvekillerinin konuya ilişkin yaklaşımları ele alınacaktır. Son aşamada, Konsey'deki karar alma sürecinde Almanya'nın ve gerekli görülmesi durumunda ilgili ülkelerin tutumu mercek altına alınarak güncel bir örnek üzerinden değerlendirme yapılacak, yapılan bu araştırma sonucunda elde edilen bilgi sayesinde AB'nin en büyük ekonomisi olan ülkenin ulusal çıkarkar söz konusu olduğunda karar alma sürecindeki etkisi tespit edilecektir. Çalışmanın sağladığı veriler AB'nin büyük ülkelerinin uluslarüstü yapının işlevselliğine yönelik katkı sağladı veya zorluk çıkardığına yönelik literatüre katkı sağlayacaktır. Başta Almanya olmak üzere düzenlemeye karşı bir tutum sergileyen üye ülkelerin elektrikli araçlar ile ilgili geçmişten günümüze uyguladığı politikalar incelenecektir. Elde edilen bulgular ile birlikte ülkelerin karbon nötr ulaşıma zemin hazırlanması ve bu ulaşımın yaygınlaştırılması ile ilgili uygulamalarının değerlendirmesi yapılacak ve ilgili uygulamalarla ilgili performans değerlendirmesi yapılacaktır. Bu çalışma AB üyesi ülkelerin iklim politikaları ile ilgili yapılacak olan çalışmalarda örnek oluşturması açısından önemli bir kaynak olacaktır. Konuya ilişkin aktüel gelişmeler güvenilir haber sitelerinden elde edilecektir. AB kurumlarının yayınladığı veya üye ülkelerin resmi sitelerinde bulunan belgeler aracılığıyla analizler ve değerlendirmeler yapılacaktır. Ayrıca elde edilen bulgular neticesinde yapılan değerlendirmeye katkı sağlaması açısından farklı konularda yazılmış ama yapılmakta olan çalışmayla ortak noktaları bulunan konularda farklı tezlerden yararlanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Climate change is one of the biggest problems of our time globally. Since this change in climate is a supranational threat, it requires cooperation between countries with a supranational approach. The EuropeanUnion (EU) is making some regulations and studies to minimize the human impact on climate change. Reducing carbon emissions is one of them. One of the most effective ways to reduce carbon emissions is to end the use of internal combustion engines and integrate transportation into fully electric vehicles. The work and target of transition to 100% electric vehicles, which is on the agenda of the EU, will have significant effects on the economies of the member countries involved in automotive production especially Germany, which is the locomotive of the EU. In this study, countries affected by the EU Regulation (2023/851) of19 April 2023 to ban the sale of non-carbon-neutralvehicles from 2035 will be identified, and the attitude of Germany, which has significant reservations, will be evaluated. During the voting of the European Parliament's (EP) resolution in the general assembly, the attitudes of the German deputies and the approach of the EU's strongest economy in the Council will be examined in detailand it will be analyzed to what extent Germany behaves in accordance with the EU general policies. As Europe's largest automobile manufacturer and exporter, Germany's first priority of the automotive industry to protect its profits and be in a competitive position. Accordingly, carbonneutralization of high-performance sports vehicles will adversely affect the German automotive industry, and as a result, a situation will arise that will significantly affect Germany's economy. The study to reduce carbon emissions by 100% by 2035 came to the EP and revised CO2 emission standards for new cars and minibuses were approved, with 340 votes in favour, 279 againstand 21 abstentions, in line with the EU's increased climate target. The regulation approved by the EP regarding the prohibition of the sale of non-carbon-neutral vehicles was met with reservations by a group of countries, especially Germany and Italy, which a reactive in automotive production. The German transport minister, Volker Missing, criticized for this arrangement and the minister declared that he did not support this arrangement. As a result of the objections of Germany, Ital yand Poland, the legislative process of the Council of Ministers was postponed on the grounds that there quired majority could not be achieved. At the proposal of Germany, the regulation was flexedandhigh-performance vehicles classified as süper sports were excluded from the regulation, provided that they are used with a type of fuel called synthetic fuel, which is known to cause much less carbon emissions than fossil fuels. The regulation was approved by the Council on March 28, 2023 and enacted as a regulation on April 19, 2023. According to the regulation, it has been stated that the regulation will cover passenger car sand light commercial vehicles. The fact that two big countries, such as Germany and Italy, which are the founders of the EU, prioritize international competition in the automotive sector and put the targets in line with climate and environmental policies into the back ground creates a contradiction in terms of the complete implementation of the EU's basic policies. Through the case study, an evaluation will be made on how the conflict of national interest in the axis of environmental policy, which is one of the main policy areas of the EU, affects the function of the suprenasional structure of the EU. KeyWords: Supranational, Intergovernmental, Climate change