Ses bilgisel farkındalık becerilerine yönelik dijital oyun tabanlı, destekli eğitim programları ve ses bilgisel farkındalık eğitim programının 60-72 aylık çocukların ses bilgisel farkındalık becerilerine etkisi
The effect of digital game-based, supported curriculum intended for phonological awareness skills and phonological awareness curriculum on phonological awareness skills of 60-72 month-old children
- Tez No: 792309
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FULYA TEMEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu araştırmanın amacı, ses bilgisel farkındalık becerilerine yönelik dijital oyun tabanlı, destekli eğitim programlarının ve ses bilgisel farkındalık eğitim programının 60-72 aylık çocukların ses bilgisel farkındalık becerilerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu Afyonkarahisar il merkezinde bir ilkokula bağlı anasınıflarında eğitim görmekte olan 60-72 aylık çocuklardan oluşmaktadır. Araştırma çalışma grubu 1'de 22, çalışma grubu 2'de 16, çalışma grubu 3'de 17 ve kontrol grubunda 17 çocuk olmak üzere toplam 72 çocuk araştırmanın çalışma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada sadece ses bilgisel farkındalık eğitim programının uygulandığı çalışma grubu 1, sadece ses bilgisel farkındalık becerilerine yönelik olarak hazırlanmış dijital oyun tabanlı ses bilgisel farkındalık eğitim programının uygulandığı çalışma grubu 3, dijital oyun destekli ses bilgisel farkındalık eğitim programının uygulandığı çalışma grubu 2 olmak üzere üç çalışma grubu ve bir kontrol grubu bulunmaktadır. Araştırmanın modeli olarak ön test, son test, kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın verileri nicel veri toplama yöntemleriyle toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Erken Okuryazarlık Becerilerini Değerlendirme Aracı (EOBDA) ve Anasınıflarına Yönelik Erken Okuryazarlık Testi (EROT) ölçme araçları kullanılmıştır. Çalışma gruplarına ve kontrol gruplarına ön test uygulanmıştır. Sonrasında 10 hafta süreyle ve haftada iki oturum olarak dijital oyun tabanlı eğitim programı ve ses bilgisel farkındalık eğitim programı uygulanmıştır. Eğitim programları uygulandıktan sonra çalışma gruplarına ve kontrol grubuna son test yapılmış ve son testten üç hafta sonra çalışma gruplarına kalıcılık testi yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre; ses bilgisel farkındalık eğitim programının, dijital oyun destekli ses bilgisel farkındalık eğitim programının ve dijital oyun tabanlı ses bilgisel farkındalık eğitim programının çocukların ses bilgisel farkındalık becerileri kazanmasına olumlu olarak etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of digital game-based, supported curriculum for phonological awareness skills and phonological awareness curriculum on phonological awareness skills of 60-72 months old children. The study group of the research consists of 60-72 months old children studying in kindergartens affiliated with a primary school in Afyonkarahisar city centre. In the research, there are three study groups, the study group 1 in which only the phonological awareness curriculum was applied, the study group 3 in which only the digital game-based phonological awareness curriculum was applied, and the study group 2 in which the digital game-supported phonological awareness curriculum was applied and there is a control group. Pre-test, post-test, and quasi-experimental design with a control group was used as the model of the research. A total of 72 children, including 22 children in study group 1, 16 children in study group 2, 17 children in study group 3, and 17 children in the control group, constitute the study group of the research. The data of the study were collected by quantitative data collection methods. As data collection tools, Early Literacy Skills Assessment Tool (ELSAT) and Early Literacy Test for Kindergarten Classes (ELTKC) measurement tools were used. Pre-test was applied to the study groups and control groups. Afterwards, a digital game-based training program and a phonological awareness training program were applied for 10 weeks and in two sessions per week. After the curriculum were applied, the study groups and the control group were post-tested and three weeks after the post-test, the study groups were given a permanence test. According to the results of the research; It was determined that the phonological awareness curriculum, the digital game-supported phonological awareness curriculum and the digital game-based phonological awareness curriculum positively affected children's phonological awareness skills.