Okul öncesi dönemde dijital kitap ve basılı kitap kullanımının çocukların erken okuryazarlık becerileri üzerindeki etkileri
The effects of digital and printed book use on early literacy skills in preschool children
  1. Tez No: 957154
  2. Yazar: NAZLI UĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL LİMAN KABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, dijital kitaplarla etkileşimin okul öncesi dönemdeki çocukların erken okuryazarlık becerileri üzerindeki etkisini, basılı kitaplarla yapılan okumalar ile karşılaştırmalı olarak incelemektir. Araştırmanın bir diğer hedefi ise dijital kitap kullanan öğrenciler arasında erken okuryazarlık becerileri açısından meydana gelebilecek farklılıkları ortaya koymaktır. Araştırma deseni olarak nicel araştırma yöntemlerinden ön test – son test kontrol gruplu yarı deneysel model benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul'da bulunan özel bir anaokulunda eğitim gören 5–6 yaş grubundaki çocuklar oluşturmuştur. Deney grubunda 14, kontrol grubunda ise 10 çocuk yer almaktadır. Araştırma kapsamında her iki gruba da dijital okuma platformunda önceden belirlenen aynı içerikte kitaplar sunulmuştur. Deney grubu bu içeriklere dijital ortam üzerinden erişirken, kontrol grubundaki çocuklara aynı içerikler basılı formatta sunulmuştur. Uygulama süreci dört hafta sürdürülmüştür. Araştırmada veri toplama araçları olarak Sesbilgisel Farkındalık Becerisini Değerlendirme Aracı, Yazı Farkındalığını Değerlendirme Aracı, Alfabe Bilgisini Değerlendirme Aracı ve Kendiliğinden Ortaya Çıkan Yazı Yazma Becerisini Değerlendirme Aracı (YABE) kullanılmıştır. Veriler, uygulama öncesinde ve sonrasında gerçekleştirilen ön test ve son testlerle elde edilmiş ve analizler Wilcoxon İşaretli Sıralar testi aracılığıyla yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, dijital kitaplardan yararlanan deney grubu ile basılı yöntemle kitap okuyan kontrol grubunun erken okuryazarlık becerileri arasında akademik başarı yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Bu sonuçlardan hareketle, dijital kitapların okul öncesi dönemde belirli becerilere yönelik olumlu katkılar sağladığı; ancak basılı kitapların da erken okuryazarlık açısından etkili bir eğitim aracı olarak önemini koruduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla dijital ve basılı kitapların erken okuryazarlık becerilerini geliştirme bağlamında farklı olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the impact of interaction with digital books on preschool children's early literacy skills, in comparison to traditional printed books. A secondary goal is to identify possible variations in early literacy development among children using digital books. The study employed a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups, as part of a quantitative research approach. The sample consisted of children aged 5–6 attending a private preschool in Istanbul during the 2024–2025 academic year. The experimental group included 14 children, while the control group consisted of 10. Both groups were exposed to the same book content selected from a digital reading platform. While the experimental group accessed the materials digitally, the control group engaged with printed versions. The intervention lasted for four weeks. Data were collected using the Phonological Awareness Assessment Tool, Print Awareness Tool, Alphabet Knowledge Assessment Tool, and Emergent Writing Assessment Tool (YABE). Pre-test and post-test data were analyzed using the Wilcoxon Signed-Rank Test. The findings showed no statistically significant difference in early literacy performance between the experimental and control groups. These results suggest that while digital books can support the development of certain skills in early childhood, printed books remain an effective educational tool. Consequently, both formats appear to be equally valuable in fostering early literacy skills among preschool children.