The mediating role of self-leadership and group identification in the relationship between transformational leadership and performance
Dönüşümcü liderlik ve bireysel performans arasındaki ilişkide öz-liderlik ve grupla özdeşleşmenin aracı rolü
  1. Tez No: 792316
  2. Yazar: ECE NUR ARÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GERGELY CZUKOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, yöneticilerin dönüşümcü liderliklerinin çalışanların algıladıkları bireysel performanslarına yönelik etkisinde öz liderlik ve grupla özdeşleşme aracı rolü analiz edilmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma için 403 kişiden oluşan nicel bir çalışma yapılmıştır. Çalışmada dönüşümcü liderlik ölçeği, grupla özdeşleşme ölçeği, öz liderlik ölçeği ve bireysel performans ölçeği üst yöneticiye bağlı olarak çalışan beyaz yakalarla çevrimiçi form ile paylaşılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ve PROCESS makrosu yazılımı ile analiz edilmiştir. Bu çalışmadaki araştırma modeli kapsamında dönüşümcü liderliğin, öz liderlik ve grupla özdeşleme üzerinde pozitif etkisi olduğu görülmektedir. Öz liderliğin ve grupla özdeşleşmenin performans üzerinde anlamlı ve pozitif bir ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak dönüşümcü liderlik, iş performansı üzerinde doğrudan bir etki sağlayamamamıştır. Yapılan literatür çalışmalarında dönüşümcü liderlik ve performans arasındaki ilişkinin pozitif olduğu görülmüş, birkaç çalışma da negative yönlü ilişkiler tespit edilmiştir. Dönüşümcü liderliğe, grupla özdeşleşme ve öz liderlik tarafından müdahale edildiğinde ise iş performansı üzerinde oldukça önemli bir etki yaratmaktadır. Yapılan analizler sonucunda, en yüksek etkinin grupla özdeşleşme üzerinden oluştuğu görülmektedir. Daha önce yapılan çalışmalar incelendiğinde, öz liderlik ve grupla özdeşleşme kavramlarının dönüşümcü liderliğin performans üzerinde olan etkisini karşılaştırmalı olarak inceleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu sebeple bu çalışmanın, örgüt psikolojisi ve liderlik çalışmalarına önemli katkılar sunacağı öngörülmektedir. Bireyi, lideri, grubu inceleyen bir çalışma olması sebebiyle, insan kaynakları yöneticilerine ve profesyonellere katkı sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to analyze the role of self-leadership and identification with the group in the effect of the transformational leadership of managers on the perceived individual performance of the employees. A quantitative study of 403 people was conducted for this study. In the study, the transformational leadership scale, the group identification scale, the self-leadership scale, and the individual performance scale were shared with the white collars working under the top manager via an online form. The obtained data were analyzed with the SPSS program and PROCESS macro. Within the scope of the research model in this study, it is seen that transformational leadership positively affects self-leadership and identification with the group. It was concluded that self-leadership and group identification had a significant and positive relationship with performance. However, transformational leadership could not have a direct effect on job performance. The literature studies showed that the relationship between transformational leadership and performance was positive, and negative relationships were found in a few studies. Transformational leadership significantly impacts job performance when it is interfered with by group identification and self-leadership. As a result of the analyzes made, it is seen that the highest effect occurs through identification with the group. When previous studies were examined, no study was found that comparatively examined the effects of the concepts of self-leadership and identification with the group on the performance of transformational leadership. For this reason, this study will likely make significant contributions to organizational psychology and leadership studies. Since it is a study that examines the individual, the leader, and the group, it will contribute to human resources managers and professionals.