Otantik liderlik tarzı ve çalışanların işe adanmışlıkları arasındaki ilişkide pozitif psikolojik sermayenin aracı değişken rolü
The mediating role of positive psychological capital in the relationship between authentic leadership styles and employees' work engagement
- Tez No: 511133
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ERKANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Günümüz koşullarında işletmelerin sahip oldukları en değerli, eşsiz ve taklit edilmesi mümkün olmayan kaynak, insan kaynağıdır. İnsan kaynağını tüm yönleri ile anlamaya çalışan umut, öz yeterlilik, iyimserlik ve dayanıklılık gibi özelliklerini ön plana çıkaran pozitif psikoloji bakış açısı da, bu kaynaktan en etkili şekilde yararlanabilmek konusunda dikkat çekmektedir. Bununla birlikte, pozitif psikolojik sermaye unsurlarını keşfederek çalışanların gelişimine katkı sağlayan liderlik anlayışları da çalışanların işe adanmışlıkları açısından önem kazanmaktadır. Bu kapsamda bu araştırma, otantik liderlik ile çalışanların işe adanmışlıkları arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide pozitif psikolojik sermayenin aracı değişken rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan illerde faaliyet göstermekte olan 4 ve 5 yıldızlı otellerde görev yapan 462 çalışan ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ölçeklerine ilişkin geçerlilikler açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi ile araştırma modelini oluşturan değişkenler arasındaki ilişkiler“Yapısal Eşitlik Modeli”ile grup ortalamalarının karşılaştırılması ise ANOVA ve t-testi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, otantik liderliğin işe adanmışlık ve pozitif psikolojik sermaye üzerinde ve pozitif psikolojik sermayenin işe adanmışlık üzerinde olumlu etkisi olduğu ayrıca otantik liderliğin işe adanmışlık üzerindeki etkisinde pozitif psikolojik sermayenin kısmi aracılık rolünün olduğu belirlenmiştir. Uygulanan Bootstrap testi sonuçları da pozitif psikolojik sermayenin belirlenen kısmi aracılık rolünün anlamlı olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, araştırma değişkenleri çerçevesinde, otantik liderlerin hem sahip oldukları liderlik özellikleri ile doğrudan, hem de çalışanların pozitif psikolojik sermaye unsurlarını destekleyip geliştirerek kısmen bu unsurlar aracılığıyla çalışanların işe adanmışlıklarını etkilediği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, the most valuable and unique source of organizaitons is the human resource. The positive psychology perspective, which tries to understand human resources in all its aspects and emphasizes the qualities such as hope, self-efficacy, optimism and reciliency, draws attention in terms of making the most effective use of this source. Moreover, leadership approaches that contribute to the development of employees by exploring components of positive psychological capital are also gaining importance in terms of employees' work engagement. In this context, this research aims to determine the relationship between authentic leadership and work engagement of employees and the mediating role of positive psychological capital in this relationship. The study was conducted with 462 employees working in 4 and 5-star hotels operating in the provinces of the Central and Eastern Black Sea Region. The validity related to the scale of the study was determined by explanatory and confirmatory factor analysis, relations between the variables composing the research model were defined as“Structural Equation Model”and the comparison of the group averages was evaluated by ANOVA and t-test. In the findings, it has been determined that authentic leadership has a positive effect on work engagement and positive psychological capital. In addition the positive psychological capital has been accepted to contribute to the work engagement as well. Besides, it has also been established that the positive psychological capital partially has a mediating role on the effect of the the authentic leadership on work engagement. The Bootstrap test results also showed that the determined partial mediator role of positive psychological capital is significant. In conclusion, it can be stated that, in the context of research variables, authentic leaders influence the work engagement of the employees both directly with the leadership qualities they possess and also partially by supporting and developing positive psychological capital elements of the employees.