The influence of strategic planning on the capability of crisis management in Libyan civil aviation sector
Libya sivil havacılık sektöründe kriz yönetimi kabiliyeti üzerinde stratejik planlamanın etkisi
- Tez No: 792315
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEHRA TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, Libya sivil havacılık sektöründe stratejik planlamanın kriz yönetimini nasıl etkilediğini bulmayı amaçlamıştır. Çalışma, nicel metodolojileri tanımlayıcı bir analitik strateji ile birleştirdi. libya sivil havacılığındaki genel müdürler, daire müdürleri, bölüm müdürleri, daire başkanları ve ofis şeflerine 290 kendi kendine uygulanan anket verildi. Bulgular, kriz yönetimi ile stratejik planlama arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu gösterdi. Bu bulgular, stratejik planlamanın kriz zamanlarında sivil havacılığın hayatta kalma ve gelişme kapasitesini artırmada kilit bir rol oynadığını göstermiştir. Stratejik planlama, yöneticileri krizleri yönetmek için daha az kaçamak ve daha donanımlı hale getiren proaktif bir yönetim uygulamasıdır. Bu nedenle sivil havacılık, kriz yönetimi planlamasını strateji geliştirme sürecine dahil ederek kriz yönetimine stratejik bir yaklaşım benimsemelidir. Her ikisini aynı anda planlamak, yöneticilerin bir krizin ortasında strateji geliştirmelerine yardımcı olur ve bu da krizle başarılı bir şekilde başa çıkma kapasitelerini geliştirir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to find out how strategic planning affected crisis management in the libyan civil aviation sector. The study combined quantitative methodologies with a descriptive-analytical strategy. The general managers, directors of departments, directors of divisions, heads of departments, and chiefs of offices in Libyan civil aviation have received 290 self-administered questionnaires. The findings showed a statistically significant association between crisis management and strategic planning. These findings demonstrated that strategic planning plays a key role in times of crisis to increase civil aviation's capacity to survive and prosper. Strategic planning is a proactive management practice that makes managers less evasive and better equipped to handle crises. Therefore, civil aviation should adopt a strategic approach to crisis management by including crisis management planning in the process of developing strategy. Planning for both at the same time helps managers strategize during a crisis, which improves their capacity to successfully handle a crisis.