Epistemic or interpersonal? Children's selective trust in others
Epistemik mi kişiler arası mı? Çocukların başkalarına seçici güven kararları
- Tez No: 792323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JEDEDİAH WILFRED PAPAS ALLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çocukların dünya hakkında öğrenmelerinin çoğu, özellikle erken yaşlarda, başkalarının onlara ne söylediğine bağlıdır. Başkalarından öğrenmenin bariz faydalarına rağmen, insanlar bazen yetersiz bilgi ya da aldatma motivasyonu nedeniyle yanlış bilgiler sunabilir. Neyse ki çok sayıda araştırma, çocukların öğrenme kararlarında tamamen kandırılabilir olmadıklarını gösteriyor. Bunun yerine, çocuklar kimden öğrenmeyi tercih edecekleri konusunda seçicidirler (örneğin, yanlış bilgi kaynağını doğru bilgi kaynağına veya iyi bilgi kaynağını kaba bilgi kaynağına tercih etmek). Çocukların güvenilir kaynakları güvenilmez olanlardan ayırt etmelerini sağlayan seçici öğrenme stratejileri kullandıklarını gösteren çok sayıda kanıt olmasına rağmen, bu seçiciliğin yansıttığı bilişsel temel hala bir bilmecedir. Seçiciliğin ardındaki mekanizmalar, başlıca başkalarının sunduğu bilgiyi kanıt olarak kabul etme ve çocukların seçici güveninin bu kanıttan rasyonel çıkarım yapabilmeleri olarak yorumlanmıştır. Ancak, çocukların kimden öğrenmeyi tercih ettikleri kadar kiminle oyun oynamayı seçtiklerini etkilemeye kadar birçok seçiminde kişiler arası etmenler de vardır. Örneğin, çocuklar bazen birine daha fazla bilgi atfedebilir ama yine de diğeriyle paylaşmayı, oynamayı veya sosyal ilişki kurmaya seçebilir. Bu nedenle, mevcut çalışma belirli koşulların (bilgili ama kötü bir modelin) çocukların güven tercihlerini onlardan istenen göreve bağlı olarak farklı şekilde etkileyip etkilemediğini araştırmak için tasarlanmıştır. Alıştırma denemelerinde, 5 ve 7 yaş arasındaki çocuklara farklı alanlarda yetkin (biri bilgili ama kötü niyetli ve diğeri bilgisiz ama iyi niyetli) iki tane model gösterildi. Test denemelerinde, çocuklardan epistemik ve kişilerarası değerlendirme gerektiren iki farklı görev için modeller arasında seçim yapmaları istendi. Sonuçlar, 7 yaşındaki çocukların bir modelden bilgi öğrenmeye yönelik kararlarının ve bir modelle kaynak paylaşmaya yönelik pratik kararlarının onlardan istenen görevin türüne göre değiştiğini göstermektedir. Bununla birlikte, 5 yaşındaki çocukların epistemik güveni, kişiler arası hatalardan (yani modelin iyi niyetli veya kötü niyetli olması) dolayı etkilenmiştir. Bu, kişiler arası güven ihlallerinin, çocuklar tarafından farklı alanlara genelleştirme eğiliminde olduğunu ve bu tür ihlallerin daha ciddi bir hata türü oluşturabileceğini gösterir.
Özet (Çeviri)
Much of children's learning about the world, particularly early in life, depends on what others say to them. Despite the clear benefits of learning from others, people sometimes may offer inaccurate information either due to the lack of competence or the motivation to deceive. Fortunately, an amassing body of research shows that children are not completely credulous in their learning decisions. Instead, children are selective in whom they prefer to learn from (e.g., preferring accurate over inaccurate or nice over mean informants). Although there is ample evidence that children engage in selective learning strategies that enable them to distinguish reliable sources from unreliable ones, the cognitive basis for this selectivity is still a puzzle. The mechanisms behind selective trust are primarily couched in terms of accepting testimony as inductive evidence and children's trust as a rational inference from the evidence. However, there are relevant interpersonal considerations that affect whom children prefer to learn from as well as whom they choose to play with. For example, children may sometimes attribute more knowledge to one informant but still choose to share, play, or affiliate with the other. The current study, therefore, was designed to investigate whether particular conditions (e.g., an informant who is smart but mean) affect children's trust preferences differently depending on the task. In the familiarization trials, 5- to 7-year-olds (N = 134) were shown a pair of competent informants but in different domains (i.e., nice but inaccurate vs. mean but inaccurate informant). In the test trials, children were asked to choose between the informants for two tasks that either demanded epistemic or interpersonal considerations. The results suggest that 7-year-olds' decisions to learn from and practical decisions to share with an informant changed as a function of an informant's characteristics relevant to the given tasks. However, 5-year-olds' epistemic trust was weakened by interpersonal faults (i.e., whether the agent was nice or mean). This indicates that interpersonal violations of trust may constitute a more serious type of agent failure that is prone to be generalized by children across different domains.