Using blockchain technology to improve the collaboration in trucking industry: A design science research
Kamyon taşımacılığı endüstrisinde işbirliğini geliştirmek için blokzincir teknolojisini kullanmak: Bir tasarım bilimi araştırması
- Tez No: 792343
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI SENCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Yönetim Bilişim Sistemleri, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Küresel kamyon taşımacılığı endüstrisi, yüksek karbon emisyonları, şoför bulma sorunları, ve uzun ödeme süreleri gibi kronik sorunları uzun süredir yaşamaktadır. Bu çalışmada, kamyon taşımacılığı endüstrisi raporlarında bahsedilen daha yenilikçi teknoloji çözümlerine duyulan ihtiyaca dikkat çekiyoruz. Bu noktada, blokzincir teknolojisinin kamyon taşımacılığı operasyonlarında aracıların rolünü nasıl ortadan kaldırabileceğini veya azaltabileceğini ve yük verenler ile taşıyıcılar arasındaki işbirliğini nasıl geliştirebileceğini araştırıyoruz. Çalışmamızda, literatürde bulunan ulaşım kontrol kulesi konseptini genişleterek, konsorsiyum ve halka açık blokzincir mimarileri üzerinde merkezi olmayan bir şekilde çalıştırmayı öneriyoruz. Tasarım önerilerimizin teknik fizibilitesini deneyimli blokzincir mühendisleri ile değerlendiriyoruz. Ayrıca, yük verenler ve taşıyıcılar arasındaki işbirliklerinin önündeki engelleri kaldırmada, tasarım önerilerimizin ne kadar başarılı olacaklarını endüstrisinden ilgili profesyoneller ile değerlendiriyoruz. Yük verenler,ve orta ve büyük ölçekli taşıyıcılar, daha işbirlikçi nakliye operasyonları yürütmek için blokzincir teknolojisini kullanmaya istekli gözükmektedirkler. Bireysel küçük taşıyıcılar, rekabet endişeleri nedeniyle konsorsiyum çözümlerine daha sıcak baksalar da, yük verenlerin halka açık blokzincir çözümlerini tercih etmeleri durumunda, onlar da halka açık blokzincir çözümlerini kullanmak istemektedirler. Öte yandan, gelişmekte olan bir teknoloji olarak, blokzincirilerde kimlik yönetimi, ölçeklenebilirlik, işlemlerin gizliliği ve veri koruma düzenlemelerine uyum gibi kritik sorunların çözümleri için halen zamana ihtiyacı vardır.
Özet (Çeviri)
The global trucking industry has been suffering from chronic problems for a long time, such as high levels of carbon emissions, driver shortages, and extended payment wait times. This study acknowledges the need for more innovative technology solutions to address those problems based on trucking industry reports. We investigate how blockchain technology can eliminate or reduce the role of intermediaries in trucking operations and improve collaboration among shippers and carriers. In our design constructs, we extend the transportation control tower concept from the literature by operationalizing it in a decentralized fashion on the consortium and public blockchain architectures. We evaluate the technical feasibility of our design constructs with experienced blockchain engineers. In addition, we review our design constructs with trucking industry professionals to assess how successful they would be in removing the barriers to collaboration among shippers and carriers. The evaluation results show that shippers and medium and large carriers are interested in using blockchain technology to eliminate trust-related concerns and execute more collaborative trucking operations. Even though owner-operators prefer consortium blockchains over public blockchains due to competition concerns, they are still willing to join public blockchains for finding loads and managing trucking operations if shippers prefer using public blockchains over consortium blockchains. On the other hand, as an emerging technology, blockchain needs time to address critical problems such as identity management, scalability, the privacy of transactions, and compliance with data protection regulations.