Kimya sanayisinde iş sağlığı güvenliği
Occupational health and safety in the chemical industry
  1. Tez No: 792350
  2. Yazar: MUSTAFA GEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ AVCIATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kimya sanayi işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından riskli bir sektördür. Bu nedenle bu sektörde alınacak önlemlerle sadece işçilerin sağlığı ve güvenliği emniyet altına alınmayacak, aynı zamanda geçici ve sürekli iş göremezlikten ya da ölümden kaynaklanan işgünü kayıplarının neden olabileceği ekonomik kayıpların önüne geçilerek verimlilik artışısağlanacaktır. Bu çalışmada, kimya sanayinde görülen iş kazaları ve meslek hastalıklarının nedenleri tespit edilip işverene, işçiye ve devlete yönelik alınmasıgereken tedbirler üzerinde durulmuştur. İş kazaları ve meslek hastalıklarındaki artışın bir nedeni olarak kapasite kullanım oranı görüldüğünden kapasite kullanım oranı ile kimya sanayindeki iş kazalarıarasındaki ilişki regresyon analizi ile araştırılmış ve kapasite kullanım oranı ile iş kazasıarasında %10 anlamlılık düzeyinde pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Chemical industry is accepted as a risky sector in terms of occupational health and safety. For this reason, if the necessary corrective and preventive actions are taken, it helps not only strengthen the workers health and safety conditions but also prevents economic losses due to the temporary and permanent workforce loss or deadly work accidents, improving productivity. In this study, the reasons of work accidents and occupational diseases in chemical industry are tired to be determined and emphasizing the necessary preventive actions for government, employee and employer. In addition to that it is tested whether accident rate and occupational diseases are correlated with the capacity utilization rate in chemical industry. It is investigated with regression model and it is found that there is a positive relation between capacity utilization rate and work accidents at %10 significance level.