Borik asit esterinin boya sanayisinde antibakteriyel performansının saptanması
Determination of the antibacterial performance of boric acid ester in the paint industry
  1. Tez No: 893739
  2. Yazar: MURAT UZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ARCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Halk Sağlığı, Kimya, Biology, Public Health, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mikroorganizmalar, insan sağlığını olumsuz olarak etkileyen enfeksiyonlara neden olduğu için bakteri, mantar ve parazitlerin kontrolü önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde mikroorganizmaların çoğalmasının kontrolü sağlamak amacıyla antibakteriyel maddeler kullanılmakta olmasına rağmen yeterli gelmemektedir. Mikroorganizma çoğalmasını engellemenin en önemli parametresi tutunabileceği yeri ortadan kaldırmaktır. İşverenler, çalışanların sağlık ve güvenliğini korumak amacıyla biyolojik etkenlere karşı önlem almak zorundadır. Çalışma koşulları, biyolojik etkenlerin ortama yayılmasını engelleyici nitelikte olmalı veya ortamda mümkün olan en az düzeyde olmasını sağlamalıdır. Alınacak hijyen önlemleri biyolojik etkenlerin dışarıya taşınmasına izin vermemeli, sızması engellenmeli veya bu etkenlerin azaltılmasını sağlamaya uygun nitelikte olmalıdır. Bor, doğada bileşikler halinde bulunan ve çok çeşitli uygulamalarda kullanılan bir elementtir. Sağlık alanında da bor ve bor bileşenlerinin önemli bir yeri vardır, özellikle antibakteriyel özellikleri öne çıkmaktadır. Türkiye'nin değerli yeraltı kaynaklarından biri olan bor madeninin yan ürünü borik asidin, kapsamlı in vitro ve in vivo araştırmalardan sonra alternatif bir antibakteriyel ajan olarak potansiyel taşıdığı sonucuna varılmıştır. Covid-19 pandemisi ile birlikte salgın hastalıklara karşı antimikrobiyal özellikte olan ürünlerin üretilmesi hız kazanmıştır. Borik asit organik bazlar ile reaksiyona sokularak borik asit esteri sentezlendi. Borik asit esteri çeşitli oranlarda iç cephe boyasının içine katıldı ve boyanın yapısını bozmadığı tespit edildi. Yapılan literatür araştırmasında borik asit kullanılarak antibakteriyel duvar boyası üretilmediği saptandı. Bu çalışmada, gram-negatif ve gram-pozitif özellikte iki çeşit bakteri türü kullanıldı. Sağlık sorunlarına neden olan ve çeşitli antimikrobiyal maddelere karşı zamanla direnç geliştiren Escherichia coli ve Staphylococcus aureus bakterileri üzerinde çalışma yapılmıştır. Şahit numuneye belirli oranlarda eklenen borik asit esterinin: yüzey enerjisi, pH, parlaklık, örtme gücü ve viskozite değerlerini hangi ölçüde etkilediği belirlendi. Çalışma, en düşük yüzey enerjisine sahip kuru filmin %0,075 aktif madde içeren numune olduğunu ortaya koydu. %0,075 aktif madde içeren numunenin escherichia coli bakterisi üzerinde en yüksek antibakteriyel etki seviyesi sergilerken staphylococcus aureus üzerinde en düşük antibakteriyel etkiyi gösterdi.
Özet (Çeviri)
Microorganisms, which cause infections negatively impacting human health, make the control of bacteria, fungi, and parasites a significant issue. Although antibacterial agents are used to control microbial growth today, they often prove insufficient. The most critical parameter in preventing microorganism proliferation is to eliminate potential sites of adhesion. Employers are required to take measures against biological agents to protect the health and safety of their employees. Working conditions should either prevent the spread of biological agents into the environment or minimize their presence to the lowest possible level. Hygiene measures should not allow the transfer of biological agents outside, prevent leakage, or should be appropriate for reducing these agents. Boron is an element found in nature in compound forms and is used in a wide range of applications. In the healthcare sector, boron and its compounds hold significant importance, particularly due to their antibacterial properties. It has been concluded that boric acid, a by-product of boron ore one of Turkey's valuable mineral resources has potential as an alternative antibacterial agent based on comprehensive in vitro and in vivo studies. The COVID-19 pandemic has accelerated the production of antimicrobial products against infectious diseases. Boric acid was reacted with organic bases to synthesize boric acid esters. These esters were added to interior wall paint in various proportions, and it was determined that they did not alter the paint's structure. A literature review revealed that antibacterial wall paint using boric acid had not been produced. This study utilized two types of bacteria with gram-negative and gram-positive characteristics. Research was conducted on Escherichia coli and Staphylococcus aureus, which cause health problems and develop resistance to various antimicrobial agents over time. The study determined the impact of boric acid ester, added in specific proportions to the control sample, on surface energy, pH, brightness, coverage, and viscosity values. The research identified that the sample with 0.075% active substance had the lowest surface energy in the dry film. This sample with 0.075% active substance exhibited the highest antibacterial effect against Escherichia coli but showed the lowest antibacterial effect against Staphylococcus aureus.