Framing the future of flight: Perceptions of reduced crew operations (RCO/SPO) in the commercial aviation sector
Uçuşun geleceğini şekillendirmek: Ticari havacılıkk sektöründe azaltılmış mürettebat operasyonlarına (RCO/SPO) yönelik algılar
  1. Tez No: 952426
  2. Yazar: MEHMET BERK GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, ticari havacılıkta kokpit mürettebatı azaltımına yönelik gelişen yaklaşımı tarihsel süreç, teknolojik ilerlemeler ve insan faktörleri gibi birçok farklı bakış açısıyla incelemektedir. Otomasyon ve aviyonik sistemlerinin giderek daha sofistike hale gelmesiyle birlikte, havacılık sektörü insan pilotların kokpitteki rolünü yeniden değerlendirme sürecine girmiştir. Bu bağlamda, havacılık kazalarına neden olan insan faktörünü analiz etmek amacıyla İsviçre Peyniri Modeli (Swiss Cheese Model) ve İnsan Faktörleri Analiz ve Sınıflandırma Sistemi (HFACS) gibi teorik çerçevelerden yararlanılmıştır. Ayrıca, ekip kaynak yönetimi (CRM) ve iletişim, durumsal farkındalık ile karar verme gibi teknik olmayan beceriler, azaltılmış mürettebat ortamları bağlamında detaylı şekilde ele alınmıştır. Araştırmanın method boyutunda, pilotlar ve yolculardan oluşan 251 kişilik bir örneklemle anket uygulanarak, tek pilotlu mürettebat operasyonlarına yönelik güvenlik, verimlilik ve güven algıları değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, güvenlik, iş yükü yönetimi ve düzenleyici denetim koşullarının sağlanması durumunda, azaltılmış mürettebat operasyonlarına karşı temkinli bir yaklaşım benimsendiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, gelecek nesil kokpit tasarımlarına geçiş sürecinde politika yapıcılar, havacılık otoriteleri ve uçak üreticileri için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the evolving approach to cockpit crew reduction in commercial aviation from various perspectives, including historical processes, technological advancements, and human factors. With the increasing sophistication of automation and avionic systems, the aviation industry has entered a process of re-evaluating the role of human pilots in the cockpit. In this context, theoretical frameworks such as the Swiss Cheese Model and the Human Factors Analysis and Classification System (HFACS) have been utilized to analyze the human factors contributing to aviation accidents. Additionally, technical non-flying skills such as Crew Resource Management (CRM), communication, situational awareness, and decision-making have been discussed in detail within the context of reduced crew environments. In terms of research methodology, a survey was conducted with a sample of 251 individuals consisting of pilots and passengers to assess perceptions of safety, efficiency, and trust regarding single-pilot operations. The research findings reveal that, with the assurance of safety, workload management, and regulatory oversight, a cautious approach is adopted towards reduced crew operations. This study provides valuable insights for policymakers, aviation authorities, and aircraft manufacturers during the transition to next-generation cockpit designs.