Afet ve insani yardım yönetiminde sivil toplum kuruluşlarının rolü
The role of non-governmental organizations in disaster and humanitarian aid management
- Tez No: 792363
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet ve İnsani Yardım Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Afet ve İnsani Yardım Yönetiminde Sivil Toplum Kuruluşlarının Rolü konusunda yapılan çalışma ile afet ve insani yardım süreçlerinde benzersiz roller üstlenen STK'lar incelenmiş, STK ve gönüllülük ilkesinin Türkiye'deki görünümü tahlil edilmiştir. Tanımlama ve kavram noktasında yeni bir boyut olsa da STK ruhunun Türkiye'de yüzyıllardan beridir var olduğu, bununla birlikte, afet temelli kurumsallaşma henüz tam anlamıyla tesis edilememiş olduğundan, sürecin tamamlanmasına doğrudan katkı sunabilecek STK'ların Türkiye'deki yapılanması, yaşanan sorunlar ve güçlü taraflar bu bağlamda ele alınmıştır. Konunun daha iyi açıklanabilmesi amacıyla Türkiye'de öne çıkmış STK'ların afet ve insani yardım yönetiminde kapsadığı alan, üstlendikleri sorumluklar, STK'ların gelişiminde dönüm noktası teşkil etmiş felaketler ve devletin afet kurumlarının bu süreçteki görünümü derinlemesine analiz edilmiştir. Dünyada afet alanına yön veren Japonya, Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya gibi ülkelerin gerek afet bağlamındaki birikim ve tecrübeleri gerekse de STK'ların bu ülkelerdeki yapılanması, kapsamlı olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmayla afet ve insani yardım yönetiminde STK'ların son derece önemli bir role sahip olduğu, Türkiye'de STK algısı ve gönüllülük yaklaşımı, STK'ların afet süreçlerine entegrasyonuna ilişkin düzenlemeler eksikliği ve STK-kamu iş birliğinin tesisinin önemine ilişkin hususlar üzerinde durulmuştur. Ayrıca, henüz Türkiye'de STK'ların tam anlamıyla afet ve insani yardım yönetimi sürecine dâhil edilemediği, STK ve kamu birimleri arasında iş birliği ve koordinasyon eksikliği bulunduğu, afet yönetiminde STK akreditasyonunun sağlıklı bir şekilde yapılamadığı ve toplumun tüm kesimlerince STK'ları sahiplenen ve benimseyen bir yapıya kavuşturulması için yapılması gerekenler vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the study on the role of non-governmental organizations in disaster and humanitarian aid management, NGOs that play unique roles in disaster and humanitarian aid processes were examined, and the appearance of NGOs and volunteering principle in Turkey was analysed. Although it is a new dimension in terms of definition and concept, the spirit of NGOs has existed in Turkey for centuries, however, disaster specific institutionalization has not been fully established, the structuring of NGOs in Turkey that they can directly contribute to the completion of process, the problems and the strong sides were addressed within this framework. For a better explanation of the subject, the area covered by prominent NGOs in disaster and humanitarian aid management in Turkey, the responsibilities the undertake, the disasters that have constituted a turning point in the development of NGOs and the appearance of the public institutions in this process have been analysed in depth. The accumulation and experiences of countries such as Japan, the United States and Germany, which lead the disaster management area in the world, as well as the structuring of NGOs in these countries, have been extensively evaluated. With this study, the issues related to the perception of NGOs and the approach of volunteering in Turkey, where NGOs have an extremely important role in disaster and humanitarian aid management, the lack of regulations regarding the integration of NGOs into the disaster processes and the importance of establishing NGO-public cooperation were emphasized. In addition, since NGOs in Turkey have not been fully included in disaster and humanitarian aid process, that there is a lack of cooperation and coordination between NGOs and public institutions, and NGO accreditation in disaster management has not been carried out in a healthy way, it was emphasized what needs to be done by all segments of the society in order to have a structure that embraces and adopts NGOs.