The impact of sensory marketing on consumer purchasing patterns in food outlets in Morocco
Duyusal pazarlamanın Fas'taki gıda satış noktalarındaki tüketici satın alma modelleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 792362
  2. Yazar: SOUKAINA ZAHRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Fas gıda mağazaları bağlamında, bu çalışma duyusal pazarlamanın tüketici satın alma kararları, müşteri himayesi, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Fas'ta iyi bilinen iki gıda satış noktası olan KFC ve McDonald's ın 588 düzenli müşterisi olan katılımcılardan yanıtları toplamak için iyi yapılandırılmış bir anket kullanıldı. Önerilen hipotezlerin alaka düzeyini belirlemek için çoklu regresyon kullanıldı. Bulgular, duyusal pazarlamanın tüketici satın alma alışkanlıklarını önemli ölçüde etkilediğini ve müşteri himayesini, tüketicinin olumlu karar vermesini, tüketici memnuniyetini ve müşteri sadakatini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Bu bulgulara dayanarak, gıda satış noktalarının pazarlama çabalarını ve kampanyalarını, markalarının itibarını, gelirini ve müşteri sadakatini artırmak için tüketicilerinin tüm duyularınızı harekete geçirmeye odaklaması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the context of Moroccan food outlets, this study seeks to determine the impact of sensory marketing on consumer buying decisions, customer patronage, customer satisfaction and customer loyalty. A well-structured questionnaire was used to collect the responses from the respondents, 588 regular customers of KFC and McDonald's, two well-known food outlets in Morocco. Multiple regression was used to determine the relevance of the proposed hypotheses. The findings demonstrate that sensory marketing considerably affects consumer purchasing patterns and positively influences customer patronage, consumer positive decision-making, consumer satisfaction and customer loyalty. Based on these findings, it is advised that food outlets focus their marketing efforts and campaigns on engaging all of their consumers' senses in order to enhance their brand's reputation, revenue, and customer loyalty.