The role of digital technologies in enhancingorganizational performance of nonprofit organizations an example of responding to the earthquake in northwest Syria
Kar amaçlı kuruluşların örgütsel performansını artırmada dijital teknolojilerin rolü kuzeybatı Suriye'deki deprem müdahalelerine bir örnek
- Tez No: 891886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL ÖZKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Genellikle sivil toplum kuruluşları (STK'lar) olarak bilinen kar amacı gütmeyen kuruluşlar (NPO'lar), depremler ve çatışmalar da dahil olmak üzere acil durumlara ve krizlere müdahalede önemli bir rol oynamaktadır. Ancak başarılı bir müdahale, özellikle zor durumlarda kaynakların verimli kullanılmasına bağlıdır. Dijital teknolojiler, yardım dağıtımını, koordinasyonu ve organizasyonel süreçleri iyileştirerek kar amacı gütmeyen kuruluşların performansını artırmaya yönelik umut verici çözümler sunmaktadır. Bu tez, kuzeybatı Suriye'deki depreme müdahale eden STK'ların organizasyonel performansının iyileştirilmesinde dijital teknolojilerin rolünü incelemektedir. Çalışmanın amacı, dijital araçları ve teknolojik araçları kullanarak, NPO'ların deprem ve diğer krizler sırasında üretkenliği sürdürmelerine destek olmaktır. yanıt verme teknikleri. Diğer krizlerin yanı sıra 2023 depremi, Kuzey Batı Suriye'deki (NWS) NPO'ların işleyişi üzerinde önemli bir etki yarattı. Bir insani yardım çalışanı olarak dijital teknolojinin bu zorlukları nasıl azaltabileceğini ve krizlere müdahaleyi nasıl geliştirebileceğini keşfetmeyi hedefliyorum. Bu tez aracılığıyla, kriz bağlamlarında dijital çözümlerin pratikliğini ve uygunluğunu analiz etmeyi, ihtiyaç sahibi insanlara erişilebilirliği ve dijital araç ve tekniklerin depremden etkilenen insanlara müdahale etmeyi nasıl kolaylaştırdığını vurgulamayı amaçlıyorum.Temel bulgular arasında önemli dijital araç ve tekniklerin yardım operasyonları üzerindeki etkisi, afetlere müdahale etmek için dijital araçların ve teknolojik tekniklerin kullanımının yanı sıra sosyal medyanın bilgi yayma ve kurtarma çabalarını koordine etmedeki rolü. Çalışma, yeni araçları etkili bir şekilde kullanma, becerileri geliştirmek için sürekli öğrenmeye yatırım yapma ve NPO'larda yaratıcılığı ve uyarlanabilirliği teşvik etmek için bir inovasyon kültürünü teşvik etme ve sonuçta krize müdahaleyi iyileştirme konusunda personele yönelik eğitim programları aracılığıyla gelişimsel dijital teknolojilerin benimsenmesini önermektedir. Ayrıca tez, gelecekteki afet yönetiminde drone'ların ve sanal gerçekliğin potansiyelini vurguluyor. Genel olarak bu araştırma, depreme yatkın bölgelerde faaliyet gösteren NPO'lar için değerli bilgiler sunarak, zorlukların üstesinden gelmede ve afet müdahalesi ve kurtarma çabalarında temel insani yardımın etkili bir şekilde sağlanmasında teknolojinin önemini vurguluyor.
Özet (Çeviri)
Nonprofit organizations (NPOs), often known as non-governmental organizations (NGOs), play a pivotal role in responding to emergencies and crises, including earthquakes and conflict. Nevertheless, a successful response depends on the efficient use of resources, particularly in difficult circumstances. Digital technologies offer promising solutions to enhance the performance of NPOs by improving assistance delivery, coordination, and organizational processes. This thesis studies the role of digital technologies in improving the organizational performance of NPOs responding to the earthquake in northwest Syria. The aim of the study is to support NPOs in sustaining productivity during earthquakes and other crises by using digital tools and technological techniques to respond. Along with other crises, the earthquake of 2023 had a significant impact on how NPOs ran in North-West Syria (NWS). As a humanitarian worker, I aim to explore how digital technology can mitigate these challenges and improve crisis response. Through this thesis, I seek to analyze the practicality and suitability of digital solutions in crisis contexts, emphasizing accessibility to people in need and how digital tools and techniques facilitate responding to the people affected by the earthquake. Key findings include the significant impact of digital tools and techniques on relief operations, the use of digital tools and technological techniques for responding to disasters, as well as the role of social media in disseminating information and coordinating rescue efforts. The study recommends the adoption of developmental digital technologies through training programs for staff on using new tools effectively, investing in continuous learning to enhance skills, and fostering a culture of innovation to encourage creativity and adaptability within NPOs, ultimately improving crisis response. Additionally, the thesis highlights the potential of drones and virtual reality in future disaster management. Overall, this research provides valuable insights for NPOs operating in earthquake-prone areas, emphasizing the importance of technology in overcoming challenges and delivering essential humanitarian assistance effectively in disaster response and recovery efforts.