Palmiye ağacı budama atığı ve geotekstil ile güçlendirilmiş kum zeminin model deneyler ile incelenmesi ve karşılaştırılması
Investigation and comparison of palm tree pruning waste and geotextile reinforced sand soil with model experiments
  1. Tez No: 792369
  2. Yazar: NECLA CEYLAN BORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER KAYADELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada yol alt zemininin iyileştirilmesi için geotekstil yerine Palmiye Ağacı Budama Atıklarının (PABA) kullanılabilirliği araştırılmıştır. Burada amaç geotekstil yerine kullanılabilecek doğal, geri dönüştürebilir ve çevre dostu bir alternatif çözüm sunmaktır. Yol alt zemini olarak kum kullanılmış ve farklı rölatif sıkılıklarda, farklı katmanlarda ve farklı sayılarda hem geotekstil hem PABA için Taşıma Kapasitesi İyileştirme Faktörünü (BCIF) hesaplamak ve kıyaslamak amacıyla 14 adet statik plaka yükleme testleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda PABA'nın takviye malzemesi olarak kullanılmasıyla alt zemin performansında büyük bir artış gözlemlenmiştir. Ayrıca PABA ile güçlendirilen zeminlerden, geotekstil ile güçlendirilen zeminlere göre daha yüksek taşıma kapasitesi elde edilmiştir. Takviye derinliği arttıkça taşıma kapasitesi azalmış, takviye sayısı arttıkça artmıştır. Ayrıca kumun bağıl yoğunluğunun alt zeminin taşıma kapasitesini önemli ölçüde etkilediği gözlemlenmiştir. En yüksek BCIF değeri %80 sıkılıkta hazırlanan alt zeminde iki kat PABA takviyesi kullanıldığında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of Palm Tree Pruning Waste (PTPW) instead of geotextile was investigated to improve the subgrade soil. The aim here is to offer a natural, recyclable, and environmentally friendly alternative solution that can be used instead of geotextile. The sand was used as the subgrade soil and 14 static plate loading tests were performed to calculate and compare the Bearing Capacity Improvement Factor (BCIF) for both geotextile and PTPW at different relative densities, different reinforcement depth, and different number of reinforcement layers. As a result of the experiments, a great increase in the performance of the subgrade soil was observed with the use of PTPW as a reinforcement material. In addition, higher bearing capacity was obtained from soils reinforced with PTPW than from soils reinforced with geotextiles. As the reinforcement depth increased, the bearing capacity decreased and increased as the number of reinforcements increased. It has also been observed that the sand's relative density significantly affects the subgrade's bearing capacity. The highest BCIF value was obtained when the PTPW was used as a reinforcement with two layers at a sand subgrade relative density of 80%.