Farklı ENB oranları ve OBSH PHR'larında EPDM kauçuğunun reolojik ve mekanik analizi
Reological and mechanical analysis of EPDM rubber at different ENB ratios and OBSH PHRs
  1. Tez No: 792377
  2. Yazar: HAKAN ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDUN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada EPDM kauçuğunun farklı ENB oranlarında ve OBSH phr'larında reolojik ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla iki farklı ENB oranlarında EPDM kauçuğu ile on üç farklı OBSH phr'ın da toplam 26 farklı formülasyon hazırlanıp vulkanizasyon sonrası analizleri yapılmıştır. Reometre analiz sonuçları MH değerinin ENB ve OBSH phr oranının artışı ile azaldığını göstermiştir. ML değeri EPDM kauçuklarda ENB oranı arttıkça OBSH şişirici ajanının phr'ına bağlı olmaksınız azalmıştır. TS2 ve T90 değerleri ENB oranının artması ile azalmış, ancak OBSH şişirici ajanının artmasıyla artmıştır. Gerilme direncinin EPDM kauçuklardaki ENB oranından bağımsız bir şekilde doğrudan OBSH kimyasalına bağlı olduğu gözlemlenmiştir. Kopma uzama yüzdesi EPDM kauçuklarda ENB oranı arttıkça azalmış, ancak OBSH phr'ı artıkça artmıştır. Sertlik ise hem düşük hem de yüksek ENB oranındaki EPDM kauçuğunun OBSH şişirici ajanının phr'ının artması ile azalmıştır. Viskozimetrik analiz sonucunda EPDM kauçuğunun içerisindeki ENB oranı ve OBSH şişirici ajan miktarı arttıkça oluşturulan karışımın mooney viskozitesinin arttığı gözlemlenmiştir. Kalıcı ezilme ENB oranı arttıkça azalmış, ancak OBSH phr'ı arttıkça artmıştır. Hacim değişiminin ENB oranı arttıkça azaldığı, fakat OBSH miktarı arttıkça arttığı gözlemlenmiştir. Yoğunluk değişimi farklı ENB oranlarındaki EPDM kauçuğunun farklı phr'lardaki OBSH şişirici ajanının etkisiyle ENB oranı arttıkça arttığı, ancak OBSH miktarı arttıkça azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the rheological and mechanical properties of EPDM rubber at different ENB ratios and OBSH phr's were investigated. For this purpose, a total of 26 different formulations of EPDM rubber in two different ENB ratios and thirteen different OBSH phr's were prepared and analyzed after vulcanization. Rheometer analysis results showed that the MH value decreased with the increase of ENB and OBSH phr ratio. The ML value decreased as the ENB ratio increased in EPDM rubbers, regardless of the phr of the OBSH blowing agent. TS2 and T90 values decreased with increasing ENB ratio, but increased with increasing OBSH blowing agent. It has been observed that the tensile strength is directly dependent on the OBSH chemical, independent of the ENB ratio in EPDM rubbers. The percent elongation at break decreased as the ENB ratio increased in EPDM rubbers, but increased as the OBSH phr increased. The stiffness, on the other hand, decreased with increasing phr of OBSH blowing agent of EPDM rubber with both low and high ENB content. As a result of the viscosimetric analysis, it was observed that the Mooney viscosity of the mixture formed increased as the ENB ratio and the amount of OBSH blowing agent in the EPDM rubber increased. Permanent crush decreased as the ENB ratio increased, but increased as OBSH phr increased. It was observed that the volume change decreased as the ENB ratio increased, but increased as the OBSH amount increased. It was observed that the density variation increased as the ENB ratio increased with the effect of the OBSH blowing agent at different phr of EPDM rubber at different ENB ratios, but decreased as the OBSH amount increased.