Karanlık liderlik ile öğretmenlerin motivasyonları ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki
The relationship between dark leadership and teachers' motivations and organizational commitments
- Tez No: 792402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Karanlık liderliğin öğretmenlerin motivasyonları ve örgütsel bağlılıkları ile ilişkisini okullar ölçeğinde araştırırken, öğretmenlerin karanlık liderlik algılarının, motivasyonlarının ve örgütsel bağlılıklarının alt boyutlarda ne düzeyde olduğu ve çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır.”Bu bağlamda çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 Eğitim-öğretim yılında Kastamonu ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilkokul ve ortaokullarda görev yapan 508 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Karanlık Liderlik Ölçeği”, Öğretmen Motivasyon Ölçeği“ ve ”Örgütsel Bağlılık Ölçeği" kullanılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 istatistiksel paket programı kullanılmıştır. Analiz sürecinde verilerin Skewness (Çarpıklık) ve Kurtosis (Basıklık) değerlerine göre normal dağılım gösterdikleri saptanmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin karanlık liderlik algılarının öğretmen motivasyonları ve örgütsel bağlılıkları ile negatif bir korelasyona sahip olduğu; karanlık liderlik algısı ölçeğinin tek boyutlu değişken sonuçlarının cinsiyet değişkeni açısından kadınlar lehine anlamlı farklılık oluşturduğu; öğretmen motivasyonlarının tek boyutlu değişken sonuçlarının cinsiyet değişkeni açısından erkekler lehine anlamlı farklılık oluşturduğu; öğretmenlerin örgütsel bağlılıklarının tek boyutlu değişken sonuçlarının cinsiyet değişkeni açısından erkekler lehine anlamlı farklılık oluşturduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the level of teachers' dark leadership perceptions, motivations and organizational commitments in the sub-dimensions and whether they differ according to various variables, while researching the relationship between dark leadership and teachers' motivation and organizational commitment at the scale of schools. In this regard, One of the quantitative research methods (the correlational survey model) was used in the study. The study group of the research consists of 508 teachers working in public primary and secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in Kastamonu in the 2021-2022 academic year. As data collection tools in the study,“Demographic Information Form”,“Dark Leadership Scale”, Teacher Motivation Scale“ and ”Organizational Commitment Scale" were used. In the analysis of the data obtained at the end of the research, SPSS 22.0 statistical package program was used. According to the Skewness and Kurtosis values, it was determined that the data showed a normal distribution in the analysis process. As a result of the research, it was found that teachers' perceptions of dark leadership have a negative correlation with teacher motivations and organizational commitment; one-dimensional variable results of the dark leadership perception scale create a significant difference in favor of women in terms of gender variable; one-dimensional variable results of teacher motivations create a significant difference in favor of men in terms of gender variable; one-dimensional variable results of teachers' organizational commitment create a significant difference in favor of men in terms of gender variable.