Arap Baharı döneminde Rusya ve ABD'nin Suriye politikalarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the Syrian policies of Russia and the USA during the Arap Spring
- Tez No: 792414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE İREM YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
Devlet yönetimlerinin tanımladıkları çıkarlar, hedefler, stratejiler ve benimsedikleri ideolojiler, uluslararası sistemde diğer devletler ile rekabeti zaman zaman kaçınılmaz kılmıştır. Bu duruma verilebilecek en belirgin örnek, Soğuk Savaş yıllarında Ortadoğu bölgesinde Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği arasında yaşanan rekabettir. Bu rekabet Arap Baharı'nın Suriye'de oluşturduğu krizde her iki aktörün farklı politikalar üretmeleri ile devam etmektedir. Washington ve Moskova yönetimleri Suriye Krizi'nde farklı stratejiler ile hareket etseler de, izledikleri politikalar ile uluslararası sistemde etkinliklerini kanıtlamak ve bölgedeki çıkarlarını korumak gibi ortak amaçları gözetmişlerdir. Bu çalışmanın amacı, Arap Baharı döneminde ABD ve Rusya'nın Suriye politikalarını analiz etmek ve karşılaştırmaktır. Çalışmada bu amaca uygun biçimde, tarihsel arka planının da verileceği Suriye üzerindeki rekabette, hangi tarafın hedeflerine ulaşmak doğrultusunda daha başarılı politikalar ürettiği sorusuna cevap aranacaktır. Bu doğrultuda ilk olarak Ortadoğu'nun tanımı, devletler arasında neden bir rekabet sahasına dönüştüğü ve Suriye'nin bağımsızlığını kazandığı andan itibaren yaşamış olduğu iç dönüşümler ile bu dönüşümlerin Suriye Krizi'ne yansımaları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Soğuk Savaş döneminin sona ermesinden Arap Baharı'nın başlamasına kadar geçen süreçte ABD ve Rusya'nın Suriye politikaları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Arap Baharı döneminde ABD ve Rusya'nın Suriye politikaları, bu politikaların bölge ülkelerine etkisi ve hangi ülkenin politikalarının daha başarılı olarak değerlendirilebileceği tartışılmıştır. Çalışmada Arap Baharı döneminde Esad rejiminin devamlılığının sağlanması, Türkiye'nin Batı Bloğu'ndan Avrasya Bloğu'na kayması ve Rusya ile barış sürecinde yer alması, ABD'nin Suriye'den çekilme kararı alması ve Rusya ile iş birliği yapması gibi nedenlerden dolayı Rusya'nın politikalarının daha başarılı olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The interests, goals, strategies and ideologies that state governments define have made competition with other states inevitable in the international system from time to time. The most obvious example that can be given to this situation is the rivalry between the United States of America and the Soviet Union in the Middle East during the Cold War years. This rivalry continues with both actors producing different policies in Syria in the crisis created by the Arab Spring in Syria. Although the Washington and Moscow administrations acted with different strategies in the Syria Crisis, they pursued common goals such as proving their effectiveness in the international system and protecting their interests in the region with the policies they followed. The aim of this study is to analyze and compare the Syria policies of the USA and Russia during the Arab Spring period. In accordance with this purpose, in this study, an answer will be sought to the question of which side produces more successful policies in order to achieve its goals in the competition over Syria, whose historical background will also be given. In this direction, first of all, the definition of the Middle East, why it has turned into a field of competition between states and the internal transformations that Syria has experienced since gaining its independence and the reflections of these transformations on the Syrian Crisis are emphasized. In the second part, the Syria policies of the USA and Russia were examined from the end of the Cold War period to the beginning of the Arab Spring. In the third part, the Syria policies of the USA and Russia in the Arab Spring period, the effects of these policies on the countries of the region and which country's policies can be evaluated as more successful are discussed. In the study, concluded that Russia policies more succesfull than USA polcies because Assad regime did not collapse during the Arab Spring, Turkey's shift from the Western Bloc to the Eurasian Bloc and its involvement in the peace process with Russia, the USA's decision to withdraw from Syria and USA cooperation with Russia.