Hidrolik transmisyon sistemlerinin bilgisayar destekli analizi
Computer aided analysis of hydraulic transmission systems
  1. Tez No: 79242
  2. Yazar: SERÇİN BASUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ BEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Hidrolik güç sistemlerinin tasannu yapılırken uygun eleman seçimi en önemli hususlardan birisidir. Büyük Ölçüde bilgi ve tecrübe gerektiren bir konuda tasarımcıya yardımcı olmak üzere bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu tezde; hidrolik sistemlerde kullanılan temel hidrolik elemanların tanıtımı yapıldıktan sonra hidrolik eleman seçimi yapabilmek için gerekli kriterler anlatılmıştır. Hidrolik eleman seçici program (HESP) Windows 95 ortamında Ms. Visual Basic 5.0 programlana diliyle geliştirilmiştir. Programı geliştirmek için çeşitli hidrolik elemanların matematik modelleri çıkartılıp, data dosyasını işleyebilecek program modülleri haline getirilmiştir. Bütün bu modüller tek bir ana program altında birleştirilmiştir. Data dosyası oluşturulması için Rexroth firması katalogu seçilmiştir. Programın kullanıcı klavuzu şeklinde olan 4. Bölümde programın çalışma şekli, algoritmaları anlatım ıştır ve program arayüzleri verilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Selecting the suitable element is one of the most important point in hydraulic power system designing. Since the subject needs great amount of knowledge and experience. A computer programme is developed to help the designer. In this thesis, firstly basic hydraulic elements, then the requiring criteria which is needed to select hydraulic elements are determined. Hydraulic Element Selecting Programme (HESP) is developed with MS. Visual Basic v5.0 (C) on a PC having the operation system MS. Windows 95 (C). While the improvement of the programme; firstly each hydraulic element is converted into mathematical models, then these models are transformed into program source codes in which the main programme can get the input values. After that all of these small compiled modules are combined under one main programme module. Catalogues of Rexroth Co. are used to build up the data sources of the programme. In Chapter 4, you can find some screenshots and the algorithm of the main programme (HESP) like a user guide. xn