Hemşirelerin demografik özelliklerinin iş stres düzeyleri ile ilişkisi: A.İ.B.Ü. Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi örneği
Work stress levels and relation of demographic characteristics of nurses: A.İ.B.Ü. Health Practice and Research Hospital case
- Tez No: 615049
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EMİN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İşletme, Nursing, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sağlık çalışanları hizmet sunarken, çok farklı çeşitte ve derecede sağlık sorunu yaşayan hasta ve bu hastanın yakınları ile karşılaşmaktadır. Kişinin sağlığının tehdit altında olduğu ve belirsizlik nedeniyle yoğun stres yaşanan bu durumlarda hasta kişi kadar sağlık çalışanlarını da etkilemektedir. Sağlık hizmetlerini uygularken hemşirelerin çalışma yaşamında karşılaştığı olumsuz etmenler, hemşirelerin ruhsal ve bedensel sağlığını, iş verimini ve sosyal yaşamını etkilemekte dir. Kurum açısından bakıldığında ise bu olumsuz etmenler kurumun ekonomik kaybına, iş veriminin düşmesine, hemşirelerin bakım verdiği kişilerin doğrudan risk altında kalmasına ve iş kazalarının artmasına neden olmaktadır. Bu nedenlerle bu çalışma, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde görev yapan servis hemşirelerin stres düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki bu çalışma Ekim 2013'de Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde görev yapan servis hemşirelerden gönüllü olanların katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Mayerson Stress Kaynağı Ölçeği'ni de içeren bir anket formu aracılığı ile toplanmıştır. İstatistikler SPSS 18.0 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma için Abant İzzet Baysal Üniversitesi Hastanesi'nden yazılı izin ve katılımcılardan sözel izin alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre hemşireler toplam stres kaynağı puanlarına göre hastalık geliştirme ihtimali oldukça yüksek olan gruba girmektedir. Bunun içinde psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetleri verilmelidir. Kişinin kendi sevdiği ve yapmak istediği işi yapmasının moral ve motivasyon yönünden olumlu etkileri bilinmektedir. Mesleğe giriş öncesi iyi bir bilgilendirme ile bu sorun büyük ölçüde aşılacaktır.
Özet (Çeviri)
Health providers encounter patients experiencing various types and severity of diseases and their relatives when they present healthcare. Because of that uncertainty and threats to a person 's health status in these patients experienced intense stress also affects people as health workers. Negative factors faced by the working life of nurses in implementing health services, mental and physical health of nurses, dr affects work productivity and social life. From the perspective of the institution of these negative factors, the organization's economic loss, work efficiency of the fall, leads to an increase in nurses and occupational accidents remain under the direct risk of the person to whom care. Therefore this study was conducted to determine the stres degrees of the service nurses in Abant İzzet Baysal University. This descriptive study was performed with the nurses attending by their consent in October 2013 in Abant İzzet Baysal University. The data was obtained by a questionnaire including the Mayerson Stress Resource Inventory. Statistical analyses were performed using SPSS 18.0 statistical pocket program. Ethical Committee approval was taken from Abant İzzet Baysal University and nurses' consents were taken verbally. The nurses refer to high risk group to develop any diseases according to their stres points. For this reason they should be provided with psychological consultancy and guidance. One's own moral and motivation to do the job he loved and wanted to make a positive impact in terms of are known. This problem with a good information before the introduction of the profession is to a large extent will be exceeded.