Ortaokul düzeyinde denklemlerle ilgili problem kurma üzerine yapılmış tezlerin içerik analizleri
Content analysis of the studies on problem positioning with equations at secondary education level
- Tez No: 792445
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırmanın amacı denklemlerle ilgili problem kurma üzerine literatürde bulunan çalışmaları inceleyerek ilerleyen zamanlardaki araştırmacılara yol göstermek ve eksik olan noktaların farkına vardırarak araştırmacıların eksik olduğu düşünülen alanlarda yoğunlaşmalarını sağlamaktır. Bu çalışma alan taraması niteliğinde bir çalışmadır. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Bu amaca yönelik Ulusal Tez Arama Merkezi'nden 22 lisansüstü teze ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak ''Tez İnceleme Formu'' kullanılmıştır. Bu forma göre tezler; yayın yılına, üniversiteye, enstitüye, danışmanın unvanına, düzeyine, veri toplama yöntemine, örnekleme, veri toplama aracına, veri analiz türüne ve amaçlarına göre incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, son yıllarda bu konuda yapılan tezlerin sayısal olarak artışta olduğu, tezlerin en çok Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde, Eğitim Bilimleri Enstitüsünde hazırlandığı, tür olarak yüksek lisans tezlerinin fazla olduğu, çalışmalarda en çok doçent doktor unvanında danışman bulunduğu, çalışmalarda en fazla karma yöntemin kullanıldığı, sıklıkla çalışılan grubun 7.sınıf öğrencileri olduğu, veri toplama aracı olarak daha çok formların kullanıldığı, veri analizi olarak içerik analizinin çoğunlukta olduğu ve çalışmaların sıklıkla problem kurma becerisini inceleme amacı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the studies in the literature on problem posing related to equations, to guide the researchers in the future and to realize the missing points and to enable the researchers to concentrate on the areas that are thought to be missing. This study is a field study. Content analysis was used in the analysis of data. For this purpose, 22 postgraduate theses were reached from the National Thesis Search Center. ''Thesis Review Form'' used as a data collection tool. Theses according to this form; year of publication, unıversity institute, title and level of the consultant,data collection method, sampling, data collection tool, data analysis type and purposes. According to the findings obtained from the research, the number of theses on this subject has increased in recent years, the most of theses were prepared at Eskişehir Osmangazi Unıversity, Institute of Educational Sciences, the number of master's theses in terms of type, the number of consultants with the title of associate professor in studies, the most it was seen that more mixed methods were used, the group studied most were 7th grade students, more forms were used as a data collection tool, content analysis was the majority as data analysis, and the studies were often aimed at examining problem posing skills.