Karbonmonoksit zehirlenmelerinde karboksihemoglobin ve laboratuvar parametrelerinin toksikolojik açıdan değerlendirilmesi
Carboxyhemoglobin levels in carbon monoxide poisoning and laboratory parameters: A toxicological analysis
- Tez No: 792486
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNAY CAN EKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Farmasötik Toksikoloji, Pharmacy and Pharmacology, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Karbonmonoksit (CO), organik bileşiklerin tam olmayan yanması sonucu ortaya çıkan, irritan olmayan , renksiz, kokusuz ve tatsız bir gazdır. CO zehirlenmeleri günlük hayatta en çok karşılaşılan zehirlenmelerden biri olup, ölümle sonuçlanan intihar amaçlı ve kazayla zehirlenmeler arasında ilk sıralardadır. CO zehirlenmeleri, ısınma amaçlı kullanılan kömür sobaları, yangınlar ve yeterli havalandırma sağlanmamış kapalı alanlarda çalıştırılan jeneratör, araçlar ve şofbenlere bağlı görülebilmektedir. Zehirlenmenin şiddeti, solunan CO miktarına, maruziyet süresine, alveolar ventilasyona ve hastanın özelliklerine göre değişmektedir. Karbon monoksit zehirlenmelerinin klinik semptom ve bulguları nonspesifiktir. CO zehirlenmesinin kesin tanısı, arteryel veya venöz kandaki karboksihemoglobin (COHb) konsantrasyonunun ölçülmesi ile yapılmaktadır. CO inhale edildiği zaman hızlı bir şekilde hemoglobine (Hb) bağlanarak karboksihemoglobini (COHb) oluşturmaktadır. COHb düzeyleri her zaman direkt olarak hastanın kliniğini ve prognozunu yansıtmamaktadır. COHb düzeyleri, sigara içmeyenlerde %2'nin, sigara içenlerde %10'un üzerine çıktığı zaman anormal olarak kabul edilir ve semptomlara yol açabilir. COHb zehirlenme başlangıç düzeyi %15 iken ; toksik düzey %20-50 aralığında ve öldürücü düzey ise %50-60 üzerinde olarak bilinmektedir. CO gazının direk toksik etkisi sonucu hem içeren proteinler (sitokromlar, myoglobulin, guanilsiklaz) etkilenmektedir. Bunların sonucunda hücre nekrozu, rabdomyoliz, laktik asidoz oluşmaktadır
Özet (Çeviri)
Carbon monoxide is a non-irritant , colorless, oderless and tasteless gas resulting from incomplete combustion of organic compounds. CO poisoning is one of the most common poisonings in daily life, and it is in the first place among the suicidal and accidental poisonings that result in death. CO poisoning can be caused by coal stoves used for heating, fires, generators, vehicles run in closed areas with inadequate ventilation and water heaters. Intoxication severity varies according to inhaled CO amount, exposure time, alveolar ventilation, and patient characteristics. Carbon monoxide poisoning does not have specific clinical symptoms or signs. The definitive diagnosis of CO poisoning is made by measuring the carboxyhemoglobin (COHb) concentration in arterial or venous blood. As CO is inhaled, it binds rapidly to hemoglobin (Hb) and forms carboxyhemoglobin (COHb). COHb levels do not always directly reflect the patient's clinic and prognosis. A COHb level above 2% in nonsmokers and 10% in smokers is considered abnormal and may cause symptoms. While the initial level of COHb intoxication was 15%; the toxic level is in the range of 20-50% and the lethal level is above 50-60%. Heme-containing proteins such as cytochromes, myoglobin, and guanylyl cyclase are directly affected by the toxicity of the CO gas. Due to this, cell necrosis, rhabdomyolysis, and lactic acidosis result. CO poisoning affects almost all organs such as the brain, heart, kidney, skeletal muscle, skin, and peripheral nerves. Symptoms and signs that occur in CO poisoning can occur in the early period or can be seen weeks later. Because the brain and heart are the two organs with the highest oxygen consumption, the main symptoms are cardiovascular and neuropsychiatric symptoms. In this study, laboratory parameters such as hemogram, biochemistry and complete blood count of patients who received treatment in hospital intensive care as a result of CO poisoning were evaluated in terms of toxicology.